iMacLove Dergisi kullanıcıları yanlış yönlendiriyor

iMacLove dergisi son iki aydır, Aralık’11 ve Ocak’12 sayılarında Foursquare hakkında bazı yazılar yayınlamaya başladı. Maalesef yazılanların bir çoğu doğru olmamakla birlikte kullanıcıları da yanlış yönlendirmekte. Üstelik tüm uyarılarımıza rağmen, yayınladıkları yanlış haberi birçok yayın grubuyla paylaşarak bu kurumları da kendi yanlışına ortak ediyor. Böylece sadece kendi okurlarını değil, birçok internet kullanıcısını da yanlış bilgilendirerek ister istemez kullanıcıları platformdan soğutuyor .

Bizler Foursquare Türkiye ekibi olarak bunun nasıl bir strateji olduğunu veya neye hizmet ettiğini anlamaya çalışırken, bir yandan da ben size olayın detaylarını anlatayım…

iMaclove Dergisi

Derginin son sayısında  (Ocak’11) bulunan yazının sadece bir bölümü :

“Pek çok Foursquare kullanıcısı, mayor (başkan) olmak amacıyla evinde devamlı check in yapıyor. Aslında bu masum uygulama daha detaylı düşünüldüğünde aslında ne kadar tehlikeli olduğu apaçık ortada. Evinizin adresini GPS üzerinden detaylı şekilde Foursquare’de check-in yaparak belirtmeniz sizin için tehlikeli olabilir. Evinizin yakınından geçen art niyetli kişiler, arama yaparak yaptığınız check in sayesinde evinizin net adresini öğrenebilir.”

Neden doğru değil?

Öncelikle kullanıcılar sadece mayor olmak için Foursquare’i kullanarak check-in yapmıyor. Rozet ve mayor’lık, bu platformun oyun mekaniğinin bir parçasıdır. Konuyla ilgili olarak blog’umuzdaki  diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Foursquare’deki check-in’leriniz yalnızca arkadaş listenizdeki kullanıcılar tarafından görüntülenir. Bu nedenle sadece yakın çevrenizdeki tanıdığınız kişilere arkadaş daveti gönderin ve gelen istekleri de bu doğrultuda kabul edin. Bunu her fırsatta yazılarımızda ve sosyal medya hesaplarımızda gündeme getiriyoruz. Foursquare’i yakından takip edenler ise bunu zaten çok iyi biliyor.

Evinizi Foursquare’e eklediğinizde, kategorisini de doğal olarak ev (Home) olarak kaydetmelisiniz. Tekrarlıyorum; Foursquare’deki check-in’leriniz sadece arkadaş listenizdeki kullanıcılar tarafından görüntülenir. Dahası da var… Örneğin evinizi eklediniz ve kullanıcılar Foursquare’in web sitesinizden bir şekilde evinize ulaştı. Durun, hemen telaşlanmayın! Geçtiğimiz yıl Foursquare bunun için ekstra güvenlik önlemleri aldı. Detaylar için Foursquare’de evlerimiz şimdi daha güvenli başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

Mobil cihazınızdan check-in yapmak istediğinizde, etrafınızdaki ev kategorisindeki evler listelenmez! Arkadaş listenizdeki kullanıcıların evlerinin dışında diğer kullanıcıların evlerini göremezsiniz. Hangi şehirde veya hangi ülkede olursanız olun, check-in yapmak istediğinizde listelenen mekanlar arasında hiçbir zaman ev bulunmaz. Tabii ki bu mekanlar ev kategorisinde olduğu sürece.

Her yayın organı hata yapabilir

Her dergi benzer hatalar yapabilir. Bunun çözümü durumun yayılmasını sağlamadan bir sonraki sayısında düzeltme yazısı yayınlamak değil midir? Sonuç olarak dergideki yazılar bireyler tarafından hazırlanıyor. Hepimiz insanız, hepimiz hata yapıyoruz. Bizim amacımız elbette ki pusuya yatıp bir derginin ya da yazarın hatasını bulmak ve bunları afişe etmek değil.

iMacLove nerede hata yaptı?

Konuyla ilgili olarak dergiye e-mail aracılığıyla ulaşarak durumu izah ettim. Yazılanların doğru olmadığına dair linkler paylaştım ve durumla ilgili bir sonraki sayıda düzenleme yapılıp yapılmayacağını sordum. Gelen yanıtta ise Şubat’11 sayısında bu açıkların önlemleri için bir yazı yayınlanacağı yazıyordu.

Yanıtı Foursquare Türkiye ekibiyle paylaştım ama açıkçası derginin hangi açıktan bahsettiğini anlayamadık. Ortada bir açık değil yanlış yazılan bir yazı olmasına rağmen Şubat sayısını beklemeye karar verdik.

Bu yazıyı neden hazırladık?

Daha sonra farkettik ki verilen bilgiler tamamen yanlış olmasına rağmen, yazıyla ilgili basın bülteni hazırlanıp bir çok haber sitesiyle paylaşılmış. Üstelik haberler web sitelerinde yayınlandıkça derginin resmi Twitter hesabından RT’ler yapılıyordu. İşte bu noktada bize söz hakkı düştü.

Üstelik bu ilk değil

Dergi Aralık’11 sayısında Foursquare kullanıcılarını yine yanlış bilgilendirmişti. Kullanıcılara rozet ve puan kazandırmak amacıyla, mekanların önünden geçerken check-in yapmalarını yazarak  tüm okurlarını sahte check-in’lere yönlendirmişti. Buna rağmen durumu görmezden gelerek sırf destek olmak amacıyla Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarımızdan haberi takipçilerimizle paylaşmıştık.

Biz taraf tutmuyoruz

Bu haber doğru olsaydı, web sitelerinde yayınlanan haberlere destek olur ve çıkan yazıları biz de paylaşırdık. Buna çok basit bir örnek olarak, geçtiğimiz hafta Webrazzi’de çıkan haberi verebiliriz. Taraf tutmuş olsaydık Foursquare’i korumak amacıyla yayınlanan bu haberi  Twitter, Facebook ve Google+ hesaplarımızda paylaşmazdık.

Tepkinizi gösterin

Aşağıdaki linklerden iMacLove’ın yazısını yayınlayan web sitelerini inceleyebilirsiniz. Türkiye’nin önce gelen internet şirketi olan Doğan Online’a bağlı E-kolay’ın da bu hataya düşmesi açıkçası bizleri oldukça şaşırttı.

E-kolayİhlas Son Dakika, Gazete Siz, Habertek, Finans Time, Haberci 37, Haber mi?, Günlük Haberim vb. birçok web sitesinde haber yayınlandı.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

iMacLove Dergisi kullanıcıları yanlış yönlendiriyor” üzerine 4 yorumlar

 1. iMacLove dergisini dur bakayım, yeni bir dergi çıkıyor sanırım,alalım destekleyelim diye almıştım, iphone 4 mü 4s mi kapaklı sayısıydı. O kadar üstünkörü yazılmış metinlerle dolu ki hem verdiğim paraya hem de dergiyi elimde taşıdığıma üzülmüştüm. Yaptığınız düzeltmeyi yayınlamamaları çok da şaşılacak bir şey değil, iPhone Mac falan yükselen trendler, hadi buna bi dergi yapalım derme çatmalığı hissediliyordu… Neyse 4sq adına kötü tabii ama yolda ufak bir kaza diye bakmak lazım:)

 2. Hakan Bey,
  Önceki yazılarınızda da gözlemlediğim kadarıyla bu gibi durumlarda konuyu ve tespitinizi direkt olarak bizlerle açıkça ve tafarsız olarak paylaşıyorsunuz. Böyle kaliteli duruşları son dönemde mumla arar olduk.

  Kişisel tercih olarak “home” kategorisini kullanmıyorum. Kullanım amacım zaten mekan tabanlı kişisel arşivimi oluşturmak ki bu arşivde ev’in yeri benim için yok; Ev kategorisini kullanmamama ve bu platformda nispeten yeni (birkaç ay) olmama rağmen Home kategorisinin 4sq platformunda görüntülenemdiğini, bunun için kategoriyi uygun seçmenin yeterli olduğunu biliyorum.

  Sahte check-in olayına girmiyorum bile. Google calendar ile de senkronize ettiğim 4sq arşivimde kendimi kandırmak en son düşüneceğim şey olurdu.

  Bu yazıyı okuyan değerli 4sq kullanıcılarına da buradan seslenmek istiyorum. Zor kazanılan şeyler her zaman daha değerlidir. Mayorluk ve badge’lerinize baktığınızda hakkınızla kazandığınızı bilerek bu platformun keyfini çıkarın. Bulunduğunuz mekanlar hakkındaki gözlemlerinizi “tip” bırakarak birkaç cümle ile diğer kullanıcılarla paylaşın. Hatalı olduğunu düşündüğünüz mekanları görünce doğru krierlerle hemen yeni mekan oluşturmayın, mevcut mekana check-in yapın ve bilahare bu mekanı Foursquare Türkiye’ye sayfalarında bildirdikleri prosedürler dahilinde raporlayın; Ne kadar çabuk sonuçlandığını görünce şaşıracaksınız.

  4sq Türkiye ekibine başarılı çalışmalarının devamı,
  4sq kullanıcılarına keyifli check-in’ler dileğiyle…

 3. Bana göre sosyal medyada bu tip haberler olabilir ama basılı medya için kabul edilemez. Sıkı bir mac kullanıcısı ve takipçisi olarak bu üstünkörü, digital paranoyaya sahip yazıları imaclove dergisini benim gözümden düşürmüştür.

 4. Arkadaşlar

  imaclove dergisine abone oldum 2 ay önce.. Hiçbir taahhütlerini yerine getirmiyorlar. Telefonlara çıkmıyorlar.. Şirkette & ofiste & odada çalışan adına kimse yok.. Tam bir dolandırıcılık örneği.. Havale ile ödediğim senelik aidatamı yanayım & elime geçmeyen dergileremi yanayım & aptallığımamı yanayım bilemedim..

  Sakın ola bu dergiyi almayın & artık sitelerinde yer alan tlf lar kapatılmış durumda.. Kime nereye şikayet edeceğiz bu sorumsuz insanları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.