Foursquare 500.000 listeye ulaştı

Ağustos ayında Foursquare’in liste özelliğini eklediğini duyurmuştuk. Foursquare çalışanlarından Pierre Valade’in attığı Tweet’e göre 5 ay gibi kısa bir sürede 500.000 adet liste yaratılmış. İlk çıktığında sadece web üzerinden yaratılabilen listeler bir süre sonra mobil sürümlere de eklenmiş bu sayede listeye herhangi bir mekan ekleme veya yeni listeler yaratmak çok daha kolay hale gelmişti. Türkiye’de henüz kullanımı çok yaygın olmasa da bazı popüler kullanıcıların ve resmi hesabımızın oluşturduğu listeler hatırı sayılır takipçi sayısına ulaşmış durumda.

Kişisel olarak listelerin en güzel kullanım alanını yeni bir şehirde/ülkede tavsiye edilmiş mekanları bulmak olarak görüyorum. Yurtdışına çıktığımda bulunduğum şehre özel birçok değişik listenin yaratılmış olduğunu gördüm, özellikle en iyi restoran, en iyi kafe gibi listeleri takip etmek ve daha sonra akıllı telefonunuzdan Foursquare uygulamasını açtığınız anda listeden bulunduğunuz yere en yakın mekanları bulmak işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Listeleri sadece kullanıcılar değil markalar da verilmli bir şekilde kullanıyor. Bir derginin tavsiye ettiği restoranlar, bir otel zincirinin şehirde belli başlı görülecek yerleri belirlemesi ve tabii bunun yanı sıra kendi otellerini de bu listeye dahil etmesi Foursquare’i kullanarak akıllı pazarlama yöntemlerine örnek gösterilebilir. Bu konuda yazmış olduğumuz Foursquare’de etkili liste yaratmanın yolları yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

500.000 gibi ciddi bir rakam Foursqare listelerinin kullanıcılar tarafından benimsendiğinin bir göstergesi, bakalım Foursquare’in bundan sonraki yeniliği ne olacak?

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir