Marka sayfaları Facebook sayfalarına nasıl bağlanır?

Foursquare, geçtiğimiz ay içinde başta marka sayfalarının yönetimi, oluşturulması ve sayfa yönetici hesapları olmak üzere bir çok sistemsel yeniliğe gitti. (Bkz. Foursquare marka sayfaları güncellendi) Bu yeniliklerin arasında en önemlisi hiç şüphesiz marka ve firmaların en çok işine yarayacak olan Facebook Sayfası ile Foursquare Marka Sayfası’nı birbirine entegre edebilmek idi.

Foursquare marka sayfalarını bu güncellemeden önce ve sonra oluşturanlar için en detaylı şekilde Foursqure sayfası ile Facebook sayfası arasında bağ kurmayı adım adım göstereceğim.  Foursquare’de  marka sayfasını Ağustos 2011’den sonra oluşturan kullanıcılar 9. adımdan sonra, marka sayfasını Ağustos 2011’den önce oluşturup hem kişisel hem de sayfa hesabı olan kullanıcılar ise eğer Facebook sayfaları kişisel Facebook profillerine bağlı ise 1. adımdan itibaren dediklermi uygulamaları gerekmektedir.

1.  Foursquare sayfamızın kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra “Settings” bölümünden sayfamıza Facebook hesabı eklemek için “Add Facebook” bağlantısına tıklıyoruz.

2. Yeni sayfa hesabı yöneticisi uygulamasından ötürü Foursquare sayfamız için oluşturduğumuz kullanıcı adı ve şifre, artık birer Foursquare tüzel kullanıcısına dönüştüğü için yukarıdaki gibi I Love Çeşme sayfasının Yönetici kullanıcısı olarak işlemlerimize devam edeceğimizi tıklayarak bildiriyoruz.

3. Sahibi olduğum Çeşme üzerine kurulu I Love Çeşme blogumun Facebook sayfası, kişisel Meriç Güven Facebook hesabıma bağlı olduğu için ve de bu Facebook hesabım yine kişisel Foursquare hesabım ile entegre olduğundan sistem hata veriyor. Foursquare bir Facebook hesabının iki Foursquare kullanıcısı ile entegre edilmesine izin vermiyor!

4. Bu yüzden bundan sonra bütün Facebook sayfalarım ile ilişkili olacak Foursquare sayfalarımı kişisel hesabım ile yönetmek durumundayım. I Love Çeşme Yöneticisi olarak kişisel hesabım olan Meriç Güven’i  yönetici olarak atamam gerekiyor. Bu “Page Management” altında “Settings” bölümünün “Managers” bölümünde yukarıda gösterdiğim şekilde mümkün.

5. Kendi “Meriç Güven” kullanıcı adımı aratıp, sayfa şifrem ile kendime yöneticilik teklifinde bulunuyorum.

6. I Love Çeşme sayfası için almış olduğum kullanıcı adından “log out” yapıp, Foursquare’e kendi kişisel hesabım ile girdiğimde “1 Pending Management Request” yazılı bir yöneticilik teklifi ile karşılaşıyorum.

7. I Love Çeşme sayfasından gelen yöneticilik teklifini “Accept” diyerek kabul ediyorum.

8. Yöneticiliği kabul ettiğimde Foursquare beni o andan itibaren I Love Çeşme hesabı olarak gösteriyor. Bu görünümden istediğim zaman sayfanın sağ üst köşesinde yazan “Go back to being Meriç” yazısına tıklayarak çıkıp yeniden kişisel Foursquare hesabıma dönebiliyorum.

9. Sayfa yöneticisi olarak davrandığım anda yeniden Facebook ile entegrasyon sağlayabilmek için “Settings“e girip “Add Facebook” diyorum.

10. Foursquare beni Facebook sitesine yönlendirip, Foursquare’in Facebook sayfalarındaki bilgilerime erişmesine izin verip vermeyeceğimi soruyor. “Allow” diyerek devam ediyorum.

11. Gerekli izni verdikten sonra karşıma Facebook’taki kişisel hesabım ile yönettiğim Facebook sayfalarının listesi geliyor. Foursquare’de I Love Çeşme sayfası ile entegre etmek istediğim için I Love Çeşme Facebook sayfasının yanındaki “Link” tuşuna basarak entegrasyonu sağlıyorum.

12. Ve yeniden “Settings” ekranına dönüyorum. Artık Foursquare sayfamdan yaptığım check-inleri Facebook sayfamın takipçileri ile de paylaşıp paylaşayamayacağımı “By default, share my check-ins to Facebook” kutucuğu ile seçebiliyorum. Bu kutucuğu seçerek her check-in’inizi Facebook sayfanıza yayınlayabilirsiniz.

Meriç Güven

Foursquare Türkiye'nin yanı sıra Mental Masturbasyon ve I Love Çeşme isimli bloglarda da yazı yazmaktadır. Aynı zamanda Foursquare SU2 seviyesinde kullanıcıdır.

Marka sayfaları Facebook sayfalarına nasıl bağlanır?” üzerine yorum

  1. facebook hesabımla giriş yapıyorum kişisel hesabım çıkıyor geç dediğimde .. kullanıcı hiçbir sayfa yönetmiyor çıkıyor ama benim 3 tane sayfam var 4sq niye görmüyor ne yapmam gerek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.