Songkick ile Foursquare’e etkinlik ekleyin

Ağustos ayında duyurulan Foursquare’in yeni özelliklerinden “Events” özelliği ile düzenleyeceğiniz konser ve festivalleri kolaylıkla Songkick web sitesinden kolayca ekleyip, binlerce Foursquare kullanıcısına bu etkinlikleri duyurabilirsiniz.

Foursquare’de her konsere, festivale, maça ya da filme kullanıcılar tarafından ayrı yeni birer mekan açılıp, mekan kirliliğine sebep olduğu için; düzenlenen maç, konser, festival ya da sinema film gösterimlerini mekanlarda “Upcoming Events” adı verilen etkinlikler olarak listelenip, gününde katılabilme özelliği geliştirildi. Etkinliklerden konser ve festival bilgileri için SongKick adı verilen konser listeleme servisinin veritabanından yararlanılıyor.

Türkiye’de “etkinlik” özelliği ilk olarak Babylon Aya Yorgi’de düzenlenen Soundgarden festivalinde sahne almış olan Nouvelle Vague grubunun bu konserinin Songkick’te listelenmesi ile görüldü. Songkick’e eklenen tüm konserler, konser gününden 2 ile 3 gün önce konserin yapılacağı mekanın Foursquare sayfasında görüntüleniyor ve böylece o mekana gidenler, o mekanda hangi gün, ne gibi bir konser ya da festival olacağını görüp, haberdar olabiliyorlar.

Adım adım Songkick ile nasıl Foursquare’e etkinlik ekleyeceğimizi görelim;

 

1- Songkick.com henüz yeni bir site olduğu için konser ve konser alanı veritabanı kullanıcıların katılımları ile genişlemekte. Kayıt olan her kulanıcı sanatçı ya da etkinlik mekanları ekleyebilmekte, varolan mekanların bilgilerini de düzenleyebilmektedir. Foursquare, gün içinde Songkick’teki bütün konser ve festivalleri mekanlarla birlikte tarayarak, kendi veritabanındaki mekanlara bu etkinlikleri eklemektedir. Bu yüzden Songkick’teki mekan bilgileri ile Foursquare’deki mekan bilgileri ne kadar birbirini tutarsa, o entegrasyon o kadar kolay olacaktır. İlk iş olarak ekleyeceğimiz konserin yapılacağı mekanın bilgilerini Songkick’te Foursquare ile birebir aynı yapıyoruz. Bu zorunlu bir adım olmasa bile etkinliğin listelenmesini kolaylaştırır.

 

2- Songkick’te etkinlik ekleyeceğimiz mekanı bulup, mekanın sayfasında “Add an Event” bağlantısına tıklıyoruz. Sistem bize etkinliğin bir Konser mi yoksa Festival mi olduğunu soruyor. Konser diyerek ilerlemeye devam ediyoruz. Önümüze gelen ekranda konserin hangi sanatçıya ait olduğunu, hangi tarihte olacağını, alt grup var ise kim olduklarını, turne ise hangi turnenin bir parçası olduğu bilgilerini giriyoruz. Eğer sanatçılar Songkick sisteminde daha önce kaydedilmiş ise sistem bize hemen o sanatçıyı getiriyor. Eğer kayıtlı değil ise sisteme eklemiş oluyoruz.

3- Konser bilgilerini doldurduktan sonra bu konser Songkick’te hem sanatçı ya da grubun sayfasında hem de mekanda gerçekleşek olan etkinlikler listesinde yerini alıyor. Burada ister sanatçıya, istersek de mekana çeşitli fotoğraflar ekleyebiliyoruz.

4- Bundan sonra yapmamız gereken beklemek. Foursquare düzenli bir şekilde Songkick veritabanını tarayarak uygun bulduğu etkinlikleri Foursquare’deki mekanlara “Upcoming Shows” başlığı altında hem mobil, hem de internet sayfasında ekliyor. Sizlere tavsiyem eklemek istediğiniz konser ya da festivalleri olabildiğince erken eklemeniz olacaktır. İzmir’de bu uyguladığım adımlar ile deneme amaçlı eklemiş bütün konserler listelenmiş durumda…

Meriç Güven

Foursquare Türkiye'nin yanı sıra Mental Masturbasyon ve I Love Çeşme isimli bloglarda da yazı yazmaktadır. Aynı zamanda Foursquare SU2 seviyesinde kullanıcıdır.

Songkick ile Foursquare’e etkinlik ekleyin” üzerine 11 yorumlar

 1. Bazı mekanlarda gözükmüyor. Bunun nedeni nedir sizce? Genelde benim oluşturduğum mekanlarda yani Songkick’de oluşturduğum mekanlarda çıkıyor ancak daha önceden oluşturulmuş mekanlarda etkinlik gözükmüyor.

  1. Aklıma ilk gelen şey etkinlikler eklenirken adres bilgileri doğru girilmemiş olabilir veya foursquare üzerindeki venue’lerin isimleri farklı olabilir.

 2. Merhabalar.

  Yapılması gerekenleri harfi harfine uyguladık. Adresleri birebir aynı girdik. 3 gün geçti hala “Upcoming Shows” başlığında bir hareketlenme yok. Sistemin işlemesi için ne kadar beklemek gerekiyor? Bir de songkick.com’da mekanımıza ve oluşturduğumuz etkinliklere kesinlikle görsel ekleyemiyoruz..

  Yardımcı olursanız çok seviniriz.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba, Songkick’ten sadece konser ve festivaller için etkinlik oluşturabilirsiniz. Maçlar için etkinlikler ESPN tarafından oluşturuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.