Foursquare’den devrim: Radar

iPhone’un yeni işletim sistemi iOS 5 gündeme bomba gibi düşerken, yeniliklere doymayan Foursquare de yeni sürümünü aynı hızda piyasaya sürdü. Bu sürümde bambaşka bir özellik var: “Radar”

Foursquare, Radar özelliği ile ilginizi çekebilecek mekanları anlık olarak önünüze getiriyor, hem de bildirim olarak. Örneğin, oluşturduğunuz listelerdeki bir venue yakınındasınız, Radar bunu size hatırlatarak mekan seçiminizi kolaylaştırıyor. Ya da bir grup arkadaşınız aynı yere check-in yapmışlar, Radar size bunu bildirip oraya gitmek isteyip istemediğinizi soruyor. Köşedeki Meksika restoranı aylardır “To Do” listenizde duruyor. Radar, bu noktada size oraya gitmenizi tavsiye ediyor. Radara kısaca, hayatı kaçırmamanız için yaratılmış bir asistan da diyebiliriz.

Radar’ın devreye giriş sıklığı Foursquare’i aktif kullanma durumunuzla doğru orantılı. Yani, To-Do listeniz kabarıksa ya da check-in sayınız fazla ise, Radar bildirimleri o kadar sıklaşıyor. Bu bildirimler, check-in bildirimlerinden farksız olduğu için de, şarjınızı sömürmüyor. En önemli özelliği ise bu asistanı kullanma isteğinin sizin elinizde oluşu. Radarı tek tuş ile pasif hale getirebiliyorsunuz.

 

Lokasyon bazlı yatırımlara sıcak bakan şirketler şimdiden Radar üzerinden reklam vermenin yollarını aramaya başladılar. Foursquare şimdilik bu özelliği reklam için kullanmayacağını açıklamış olsa bile, “Special”lardaki gibi check-in yapılmasını beklemeden potansiyel müşterilerine anlık ulaşabilecek olma fırsatı onlar için çok cazip gözüküyor.

Foursquare 4.0, Radar özelliğini “Devrim” olarak adlandırıyor. Sadece iOS 5 işletim sisteminde kullanılabilen Radar, hayatımızı çok daha keyifli ve aktif hale getireceğe benziyor.

Not: Update ile beraber değişen ikon için de Foursquare uyarıyor, “Küçük mor topumuza veda ettik, yeşile merhaba deyin.”

İnci Damla Güneşliler

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema & TV bölümünden mezun olduktan sonra Sosyal Medya ile tanışan hayata aşık, aktif hatun kişi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.