Foursquare, 1 milyar check-in’i geçti

Haziran ayında 10 milyon kullanıcıya ulaştığını duyuran Foursquare, geçtiğimiz günlerde resmi blog’unda 1 milyar check-in’i geçtiğini duyurdu.

Foursquare’in CEO’su ve aynı zamanda kurucularından biri olan Dennis Crowley, kendisiyle yapılan tüm röportojlarda verilerin önemi üzerinde özellikle duruyor ve en ufak istatistik bilgilerini dahi veri tabanlarında arşivlendiğini belirtiyor. Foursquare verilere karşı gösterdiği önemi, hazırladıkları infografiklere de yansıtıyor. Foursquare 2010 yılı içinde rekor büyüme kaydetti ve Foursquare 10 milyon kullanıcıya ulaştı yazılarımızdan da hatırlayacağınız gibi, kullanıcı sayısındaki büyüme oranları için harika infografikler hazırlanmıştı.

Şimdi Foursquare, 1 milyar check-in’i geçtikleri için geçtiğimiz hafta muhteşem bir video hazırladı. Videoda 1 haftalık tüm dünyada yapılan check-in’lerin istatistiklerini izlediğimizde, Ofis, Ev ve Diğer kategorileri altında yapılan check-in’lerin inanılmaz derecede fazla olduğunu görüyoruz. Yiyecek/İçeçek kategorilerinin yanısıra Alışveriş kategorisi de check-in yapılan mekanların başında bulunuyor. Dünyadaki genel kullanım oranına baktığımızda ise New York, Sao Paulo, Tokyo ve Paris’in oldukça hareketli olduğu gözlemleniyor. Bu arada Türkiye’nin batı kesimlerindeki hareketlilik de gözlerden kaçmıyor.

Aşağıdaki videoyu HD kalitesinde tam ekran yaparak izlemenizi öneriyoruz. Bu görsel şöleni kaçırmayın!

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Foursquare, 1 milyar check-in’i geçti” üzerine 5 yorumlar

  1. Yeri burası değil ama bir sorum olacak. Uzun bir süredir mayor’ı olduğum bir yere benden çok sonraları check-in yapmaya başlayan birisi her gün ikimiz de check-in yapmamıza rağmen mayor’lığı benden nasıl alabilir? Detay lazımsa; her gün ben daha önce check-in yapıyorum ve gps verisi ile en fazla 100 m mesafeden check-in yapıyorum.

      1. gizli check-in yapınca mayor’lığa etkisi yok diye biliyorum. kendi yaşadığım bir örnekten çıkardım aslında bunu. gizli check-in yaptığım bir yerde açık check-in yapana kadar mayor olamamıştım. bugün de daha tuhaf bir durum oluştu. sabah kaybettiğim lokasyonda check-in yaptım 2 gün uzaktaydım, daha sonra başka bir yere gidip geldim tekrar check-in yaptım 3 güne çıktı. öğlen yemek sonrası gelip check-in yaptığımda ise 4 güne çıktı. tuhaf bir durum var ama anlayabilmiş değilim.

  2. Garip olan diğer bir konu ise aynı günde farklı check-in yaptığınızda günlerin değişmesi. Normalde 10 defa da check-in yapsanız da mayor’lık için sadece 1 check-in’iniz kabul ediliyor.

    1. evet ben de öyle biliyordum ama her defasında bir gün uzaklaşınca şaşırdım. sanırım arkadaşım bir bug buldu ve kimseye söylemiyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.