Bankalardan Foursquare bazlı güvenlik atılımı

Bankalar yıllardır sahte kredi kartı kullanımlarını engellemek için bizlerin yerini belirlemeye çalışıyor ve bunun için tonlarca para harcıyorlar. Ancak artık bizler, Foursquare (ve diğer lokasyon bazlı servisler) ile bulunduğumuz noktaları kendi ellerimizle belirtiyoruz. “Bankalar bu durumu neden değerlendirmesinler ki?” diye düşünürken Misys’ten yeni bir servis ile karşılaştık: GeoGuard

Bankalar ile entegrasyon içerisinde olan servis, sadece bankalara müşterilerinin koordinatlarını öğrenmesini sağlamakla kalmıyor, müşterinin bulunduğu koordinatlar haricindeki bir noktadan işlem yapıldığı anda otomatikman kredi kartını bloke ediyor. Kredi kartı iptaline sebep olacak yanlış anlaşılmaların da önüne geçmeyi planlayan sistem, bankaları milyonlarca dolardan kurtaracak gibi duruyor.

Tabii ki sistem müşterilerin bilgileri dahilinde devreye sokulabilecek. Misys’in Proje Geliştirme Müdürü Tim Tyler’ın açıklamasına göre GeoGuard, lokasyon ve banka bağlantısını kurarak bankaların ve müşterilerin karşılıklı güven doğrultusunda hareket edebileceği bir sistem oluşturmayı amaçlıyor.

Sistemin başka bir özelliği de, bankaların sadece güvenlik sorunu olduğu zaman müşteri lokasyonuna başvurabilecek olmaları. Yani, koordinatları rutin olarak temin etmek yerine banka, müşterinin izni ile anlık lokasyon bilgisine ulaşılabilecek.

Birçok kullanıcı için Foursquare bulunduğu yeri belirtmekten başka işe yaramayan bir oyun. Ancak bu tür uygulamalar sayesinde, Foursquare’in yenilikçi yapısının günlük hayatımızı olumlu yönden değiştirebilecek bir noktada olduğunu yavaş yavaş görmeye başlıyoruz.

Kaynak: About Foursquare

İnci Damla Güneşliler

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema & TV bölümünden mezun olduktan sonra Sosyal Medya ile tanışan hayata aşık, aktif hatun kişi.

Bankalardan Foursquare bazlı güvenlik atılımı” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir