Foursquare’de mekan yönetimi ve kampanyalar

Foursquare’de sizin adınıza açılmış olan mekanınızı siteden başvurarak üzerinize aldınız. Artık mekanınızın bilgilerini yönetmek ve mekanınızda kullanıcılar için cazip kampanyalar başlatabilmek sizin elinizde.

Sizlere daha önce buradan Foursquare’deki mekanınızı nasıl sahipleneceğinizi anlatmıştık. Gün geçtikçe Türkiye’de bir çok marka, restoran ve kafe mekanlarının yönetimini üstleniyor. Dükkan Burger, Teknosa, İstinye Park, Mavi Jeans ve Özsüt bu markalardan başlıcaları. Sosyal Medya’da Foursquare’in yeri ve önemi artarken, sizde bu daha yolculuğunun başında olan ağda mekanınızı üstlenip, her geçen gün artan kullanıcılara ulaşarak mekan tanınmışlığınızı ve işlerinizi artırabilirsiniz.

Mekanınızı üstlendiğiniz zaman, Foursquare sayfanıza mekan yönetim paneline sahip olacaksınız. Bu mekan yönetim panelinde mekanınızın adres bilgilerini güncelleyebildiğiniz gibi, hem mekan check-inleri hem de yürüttüğünüz kampanyalar ile ilgili bir çok istatistiğe ulaşabiliyorsunuz.  Günlük check-inler, tekil ve tekrar eden check-inler, mekana gelenlerin cinsiyetleri, yaş aralığı, en sıkı ziyaretçileriniz, günün yoğun saatleri gibi çok değerli istatistiklere Foursquare sayesinde ulaşabiliyorsunuz.

Yukarıda bulunan Campaign ve Special kulakçılarından ise mekanınızı ziyaret edecek olan Foursquare kullanıcılarına özel kampanyalar başlatabilirsiniz. Kampanya başlatmak için önce “Special” adı verilen bir “Özel Fırsat” belirlemeniz gerekiyor. Özel fırsatınızı ayarladıktan sonra kampanyanızı süreli ya da süresiz olarak başlatıp, uygulamaların ekranlarında görüntülenmesini sağlayacaksınız.

Foursquare Special denilen bu Özel Fırsat için bir çok seçeneğiniz bulunuyor. Bunları kısaca açıklamak gerekirse;

Swarm Special adı verilen fırsat, mekanda sizin belirleyeceğiniz bir sayının üzerinde insan bulunduğu anda aktif olan bir fırsat tipi. Mesela siz 30 kişi bu mekanda iken bir indirim ya da hediye vermeyi tercih edebilirsiniz.

Friends Special adı verilen fırsat, belirleyeceğiniz sayıda arkadaşın aynı anda bir mekanda bulunması ile aktif olan bir fırsat. Mesela “3 arkadaş mekanımıza gelip check-in yapın, yemek üzeri kahveler bizden” gibi insanları topluca mekana çekmeye yönelik bir fırsat sağlanıyor. Bundan yararlanabilmek için check-in yapanların Foursquare üzerinde arkadaş olması gerekiyor.

Flash Special adı verilen fırsat, belirlenmiş bir zamanda gelen belirli sayıdaki ilk ziyaretçilere yönelik bir fırsat türü. Mesela “saat 20:00’den sonra gelen ilk 10 ziyaretçiye %20 indirim” fırsatı ile insanları mekanınızdaki en pasif saatlerde gelmeye teşvik eden bir fırsat sağlanıyor.

Newbie Special adı verilen fırsat ile mekana ilk kez gelmiş yeni müşteriye bir indirim ya da hediye sağlayan bir fırsat türü. Mekanınıza ilk kez gelmiş yeni bir müşteriyi memnun etmek için ideal bir yöntem.

Check-in Special adı verilen fırsat ise her check-in de geçerli olan, tüm Foursquare kullanıcılarına yönelik bir fırsat. Her check-in de kazanılan bu fırsat, indirim olabilir, ufak bir hediye olabilir. Hem mekanın Foursquare’de tanınmışlığını arttırıp, hem de sırf bir fırsat var diye insanları mekana uğramaya teşvik eden bir yöntem.

Loyalty Special mekanınıza sürekli gelen sadık müşterilere yönelik bir fırsat türü. Bir kullanıcıya mekanınızda her 3 ya da 4 gelişte indirim ya da fırsat sunarak, insanların ayağını alıştırıp, daha sık ziyaret etmelerini teşvik eden bir yöntem.

Mayor Special ise mekanınızda “Mayor” ünvanını kazanmış en sadık müşterinize özel indirim ve fırsat sağlayan bir fırsat tipi. İnsanlar bu özel indirim sayesinde mekana daha çok gelip, “Mayor” ünvanını kazanmak için birbiriyle yarışacak.

Foursquare kullanıcısı müşterilerinize ne tip bir fırsat sunacağınızı seçtikten sonra kendi cümleleriniz ile kampanyanızı açıklama fırsatı sunan gelişmiş özellikler ekranına geleceksiniz. Burada kampanyanızı açıklarken, bir de kampanyanız ile ilgili oyunbozanlık olmaması için çeşitli kısıtlamaları da ekleyebilirsiniz. Bu kısıtlamalar fırsatların zaten indirimde olan diğer ürünlerde geçerli olmayacağı ya da belirli bir miktar alışverişten sonra geçerli olabileceği gibi sizi zarardan kurtaracak açıklamalar olabilir.

Özel Fırsatınızı belirledikten sonra artık kampanyanızı başlatmaya hazırsınız. Kampanyanız için belirli bir tarih aralığı belirtebilir ya da sürekli yayında tutabilirsiniz. Kampanyanızı başlatır başlatmaz, mekanınıza yakın bulunan tüm kullanıcıların check-in ve special ekranlarında mekanınız kampanya işareti ile birlikte listelenmeye başlayacak! Mekanda check-in yaptığında Special kazandınız ekranı ile karşılacak ve siz ya da servis elemanlarınıza bu ekranı göstererek özel fırsat ya da indirimden yararlanmak isteyecek!

Dikkat etmeniz gereken son nokta ise mekanınızda çalışan kişileri bu kampanya hakkında uyarmanız. Böyle bir indirim ve fırsat sunduğunuz için mekana gelip de, böyle bir uygulama olmadığını gören müşteriler, mekanınız hakkında hiç çekinmeden Foursquare ekranında acımazsızca sizi yerden yere vuracaktır. Lütfen bütün çalışanlarınızı bu konu hakkında bilgilendirin! Tatsız yorumlarla karşılaşmayın.

Meriç Güven

Foursquare Türkiye'nin yanı sıra Mental Masturbasyon ve I Love Çeşme isimli bloglarda da yazı yazmaktadır. Aynı zamanda Foursquare SU2 seviyesinde kullanıcıdır.

Foursquare’de mekan yönetimi ve kampanyalar” üzerine 90 yorumlar

 1. Meriç Bey merhaba,
  Mekanı aldık ama yönetim panelini göstermiyor ve şöyle bir şey yazıyor yardımcı olursanız sevinirim.(In progress… You will receive an email at …..@msn.com when your venue stats are ready)
  ve bir sorum daha olacak facebook sayfamızı nasıl ekleyeceğiz?
  İyi çalışmalar.

  1. merhaba. bu kampanya seçenekleri bende çıkmıyor maalesef. ne yaptıysam bulamadım. işletmeyi sahiplendim 20 dolar ödedim . fakat swarm dan check in kampanyalarını yapamıyorum. yardımcı olursanız çok sevinicem

 2. Meric bey selamlar bende mekanımızı sahiplendim ve satın aldım sorum su olacak yanıtlarsanız memnun olurum art nıyetlı bazı kısıler olumsuz tavsiyede bulunuyor ve resim paylasıyor mekanla alakası olmayan bunları sılme sansımız yokmu..
  Simdiden tesekurler

  1. Merhaba, yorumları ve fotoğrafları silme şansınız yok, ancak fotoğrafları hem web sitesi hem de uygulama üzerinden, yorumları ise uygulama içerisinden raporlayabiliyorsunuz. Yalnız buradaki amaç olumsuz yorumların değil de hakaret/saldırı içeren yorumların sistemden kaldırılmasıdır.

 3. mekanı aldım ama mayor evden check in yapan bir arkadaş tesise hiç gelmiyor yani bunu nasıl bildirip değişimini sağlayabiliriz peki

  1. Merhaba, mayor olan kişinin gerçekten sahte check-in’lerle mayor olduğundan eminseniz, mekan sayfasına yönetici olarak giriş yaptığınızda mayor bilgisinin altında “Geri al: çalışan/başka sebep” linkini göreceksiniz, başka sebebi seçerek mayorluğu iptal edebilirsiniz.

   1. Merhaba biz yanlışlıklara başka sebep diyerek birinin mayorluğunu geri aldık acaba bunu tekrar yerine getirebilir miyiz? yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

 4. 9.6/10 puanımız var isyerının bu puanın yukselısındekı ve
  dususunde etkenler nelerdır neye gore yukselıyor dusuyor cevap ıcın
  sımdıden tesk.ler

 5. Merhabalar ya rica etsem fourquar deki sayfamı zıyaret edermisiniz yanlıs gıden bırseyler var mekan puanı cok az birde 1000 taneden fazla arkadas eklıyemıyormuyuz :(( fıkır verırsenız sevınırım mail.adresim yazili sizde sanirim

  1. Merhaba, kullanıcı hesaplarında arkadaş ekleme limiti 1000 kişi ile sınırlı, ayrıca göndermiş olduğunuz ve beklemeden olan arkadaşlık talepleri de rakama etki ediyor. 1000 kişinin üzerine çıkabilmek için hesabın celebrity hesabına çevrilmesi gerekiyor ve Foursquare tarafından buna ancak sizi ekleyen çok fazla kişi varsa izin veriliyor. Sizin durumunuzda kişisel hesaptan çok marka sayfası oluşturmak daha doğru. Konuyla ilgili bilgi edinmek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz. Mekan puanı 9.5 olarak gözüküyor ki hiç de kötü değil, bu puan kişilerin mekanınızı beğenmesi ile değişiyor.

 6. İlginiz ve cevaplarınız icin tesk.ederim bir sorum daha olacak foursquare mekanımız ıcın vazgecılmez musteri izleme alanı olusturdu acıkcası yaklasık ayda 3000.4000 arası musterımız var ve bu her gecen gun artıyor mete bey bu sayfamızı yonetecek işi bılen profesyonel arkadas varmı yardım alacagımız .

 7. Kahve Devri Cafe & Restaurant mekan işletmecisiyim yeni acıldık ve puanımız 9.1 ama çevredeki en iyi yer aramalarında çıkmıyoruz yardımcı olursanız sevirim

 8. ben mekan sahibiyimde mekanımın puanı hangi etkene bağlı değişiyo daha az checkin yapılan mekanlar daha çok puana sahip olabiliyoda?

  1. Merhaba, puanlar, check-in sayıları, mekana bırakılan tavsiyeler, mekan sayfasında bulunan like ve dislike butonlarının kullanımı gibi bir çok kritere bağlı olarak hazırlanmış algoritmalar üzerinden belirleniyor. Detaylı bilgi için http://blog.foursquare.com/2012/11/05/foursquare-explore-now-has-ratings-powered-by-where-people-actually-like-to-go-not-just-star-ratings/ ve http://support.foursquare.com/entries/21942938-Place-Ratings- adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

   1. Merhaba mekanı sahiplendikten sonra foursquare den tamamen kaldırmak mümkün mü ? Ya da foursquare den mekanı tamamen nasıl silebiliriz ?

 9. meriç bey ben de mekanı aldım.kampanya yapmak istiyorum fakatbahsetmiş oldugunuz mekan yönetim paneli çıkmıyor .ne yapmalıyım acaba..tesekkurler

 10. Merhaba mekani isletmeyle alakasiz biri sahiplenmis bugun posta geldi foursquare sahiplenmesifresi falan bunu nasil degistirebiliriz

 11. Merhaba,

  Restoranımızda belirli saatler arasında geçerli olacak bir kampanya yapmak istiyoruz, Foursquare’de bu mümkün mü?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 12. selamlar meriç bey mekanı sahiplendim ve bu aşamadan sonra sormak istediğim şey: mekan daha yeni ve puanı gözükmüyor bu 10 üzerinden olan puanlar neye göre veriliyor nasıl artıyor bu konuda bilgi verirmisiniz?

  1. Merhaba, puanlar kullanıcıların yazdığı yorumlardaki anahtar kelimeler, mekan sayfasındaki “like/dislike” butonu kullanımları, check-in yaptıktan sonra mekanla ilgili olarak rastgele sorulan sorulara verilen cevaplar gibi birçok kritere bağlı olarak belirleniyor.

  1. Merhaba, puanlar, kullanıcıların yazdığı yorumlardaki anahtar kelimeler, mekan sayfasındaki “like/dislike” butonu kullanımları, check-in yaptıktan sonra mekanla ilgili olarak rastgele sorulan sorulara verilen cevaplar gibi birçok kritere bağlı olarak belirleniyor. Puanların neden artıp eksildiğini görebileceğimiz bir arayüz bulunmadığından mekanınızın incelenmesi için http://support.foursquare.com/requests/new adresinden Foursquare’in resmi destek merkezi ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 13. Merhaba,
  Mekanımızı para vererek satın aldık fakat telefondan bunu yaptığımız için yanlış bir merkezi satın almışız bunun iptali ve doğru yeri sahiplenmek için ne yapmamız gerekiyor e_mailden cevap yazarsanız sevinirim.

 14. meriç bey selamlar;
  şirketimiz için yer oluşturmustuk uzun süre kullandık yalnız mayor olan arkadasım yanlışlıkla kapalı mekan olarak report ettı
  sımdı check in yapmak istediğimizde ofisimiz gözükmüyor
  mayor olan arkadasımız kendı sayfasından mekan bılgılerını değişirklik yapmak ıstedgınde (şimdi kapalı) (özel) cıkamkta ne yapmamız gerekmekte?

 15. Merhaba

  Restoranımız için mekan sahiplenmemiz yapıldı. 900 civarı takipçimiz var. Artık belirli saatlerde uygulamak üzere kampanyalar oluşturmak istiyoruz. Bu kampanyalar için ücret tahsil ediliyor mu? Kampanya oluşumu facebook gibi mi ilerliyor?

  Teşekkürler

 16. Eskiden kampanyalar için bir sürü model vardı şimdi hiç biri çıkmıyor , sadece bir kampanya yaptırıyor ve her checkin yapanada bu ödülü verşyor bu neden olur acaba ?

 17. Merhabalar, mekanı sahiplenmek istedik ancak bir sorun çıktı. Foursquare den mail geldi ve ödeme işlemini gerçekleştiremiyoruz yazıyor mailde. Tekrar mekanı sahiplen dediğimde ise ‘bir sorun oluştu’ hatası alıyorum. Bu sorun çözümü için Foursquare’le iletişime geçmem lazım sanırım. Foursquare yardım sayfasından ingilizce mi mesaj yazmak zorundayız ? Bir de açtığımız mekanı nasıl kapatabiliyoruz bir bilginiz var mı ?

  Teşekkürler

  1. Merhaba, mekan sahiplenmeleriyle ilgili olarak Sıkça Sorulan Sorular bölümümüzde belirttiğimiz gibi Foursquare’in resmi destek merkeziyle iletişime geçebilirsiniz. Resmi destek merkeziyle yazışmalar İngilizce olarak ilerliyor. Mekanları kapatmak için aşağıdaki adreste bulunan formu kullanarak Superuser ekibiize bu veya buna benzer taleplerinizi iletebilirsiniz.

   https://foursquareturkiye.com/mekanlar/raporla/kapanan-mekanlari/

 18. iyi günler ben sahiplendiği işletmemde kampanya yapmak istiyorum fakat kampanya çeşit i yok. bir kampanya yaptıgımda her gelen kazandım diyor buna güzel bir çözüm yok mu kampanya yapamıyorum ve sahiplenmemın bir anlamı kalmıyor

  1. Merhaba, Swarm uygulamasının yayınlanması ile kampanya modeli sayısı 1’e indirildi, düzenleyeceğiniz kampanya için mesaj bölümünde bir gün veya saat dilimi belirterek sınırlandırma yapabilirsiniz.

 19. Merhabalar, mekan sahiplenme konusunda herhangi bir adım atılıp atılmadığını marka sahibi hatırlamıyor. El değiştirmeden yapılmış olabileceğini söylüyor. Sahiplenilmiş markanın foursquare’de yapabileceği ile standart marka sayfası arasında bir fark var mı? Mekanın sahiplenilip sahiplenmediğini nasıl anlayabiliriz. Teşekkürler.

  1. Merhaba, mekanı sahiplendiğinizde müşteri istatistiklerini takip etme şansınız olur, sadece marka sayfası oluşturarak bu bilgilere erişemezsiniz. Mekanın linkini iletirseniz sahipli olup olmadığını kontrol edebiliriz.

 20. Merhaba,

  Artık marka için zaman ayarlı tek tip kampanya yapıyoruz peki o kampanyaya katılıp check-in yapanları ozel olarak listeleyebileceğimiz bir alan oluşacakmı o kampanya için check in yapanları nasıl tayin edebileceğim? müşterinin bana checkin yaptığını beyan etmesi mi gerekecek?

  1. Merhaba, yönetim panelinden mekana check-in yapan kişileri görebilirsiniz. Sizin sormak istediğiniz konu kampanya değil de etkinlik olabilir mi?

  1. Merhaba, Foursquare’de yer alan mekanlar kullanıcılar tarafından eklendiği için mekan silinse bile yeniden eklenecektir.

 21. Merhaba,

  Bir Yayınevi olarak farklı şehirlerde kitap fuarlarına katılıyoruz. Foursquare’deki yayınevi sayfamızda check-in yapanlara özel bir indirim sunarak fuar ziyaretçilerini standlarımıza çekmek istiyoruz.
  Takıldığım nokta, mekan İstanbul’da ve kayıtlı adres de İstanbul, fakat mesela Ankara’da bir kitap fuarındayız. Oradan check-in yapması mümkün olabilecek mi?
  Ya da böyle bir kampanya nasıl yapılabilir?

  Teşekkürler,

 22. merhaba foursquare mekan sahiplendim ben mekanı tamamen kapatmak istiyorum birkaç yorumdan dolayı,,, okuduğum kadarıyla mekana atılan yorumu silemiyorum ama mekanın herkese görünmesini kapatabilir miyim yorumların görünmemesi için çok acil lütfen

  1. Merhaba, varolan bir mekanı yorumlardan dolayı kapatmanız kurallara uygun değil. Mekanınıza küfür, hakaret veya spam içerikli yorum(lar) yazılmışsa buradaki yazımızı inceleyerek raporlayabilirsiniz.

  1. Bir süre önce special türleri teke indirgendi, eskiden var olan Mayor Special ve Loyalty Special seçenekleri artık kullanılmıyor.

 23. Merhaba mete bey. 3 tane mekanı sahiplendim 20$ karşılığında. Şimdi mekanlar için bir Check-in Special kampanya oluşturmak istiyorum ama create a special menüsü gözükmüyor bende. foursquare for business tan giriş yaptığımda, sizin şu yukarıda paylaştığınız görseldeki menü yok.

  Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, incelemeiş olduğunuz yazı 2011 yılına ait. O zamandan bugüne kadar uygulamada epeyce değişiklik yapıldı. Geçen sene kampanya modelleri üce indirilmişti, bu sene ise Swarm’ın yayınlanmasından sonra bire indirildi. Artık sadece tek bir kampanya modeli ile kurgulama yapılabiliyor.

 24. Merhabalar,

  Foursquare sayfamızın arama kısmında mekanımızın ismi listede görünmüyor. Ancak google’la isim yazdığımızda bulabiliyoruz. Ayrıca sayfanın sahibi olmak istediğimizde 3.adımı doğrulayamıyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhabalar,

   Sayfanın yönetimini aldık. İlginiz için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Sayfamızda ki resimler ve yorumlar tarih sırasına göre gitmiyor. Karışık gidiyor. Yeniden eskiye gitmesini tercih ederiz. Biz ağustos ayından itibaren markanın yönetimini aldık. Daha önceki yönetimden kalan yorumları ve resimleri kaldırmak istiyoruz. Bunun bir yolu var mıdır? Yoksa sayfanın tamamen silinip yeniden mi kayıt olunması gerekiyor. Teşekkürler.

   1. Merhaba, tavsiyeler web üzerinden tarih sırasına göre listelenebiliyor ama fotoğraflar için böyle bir seçenek yer almıyor. Uygulama üzerinden de tavsiyelerin tarih sırasına göre listelenebilmesi özelliğinin eklenmesini Foursquare’den talep etmiştik, ilerleyen zamanlarda bu özelliğin eklenebileceğini düşünüyoruz. Tavsiye ve fotoğrafları direkt olarak silme şansınız yok ancak, uygun olmayanları raporlayabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak buradaki ve buradaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 25. Merhabalar, Foursquare kampanyası düzenlemek için her hangi bir ücret ödemek gerekiyor mu ? ( kampanyalara swarm üzerinden ulaşılabiliyor mu ?

 26. Selamlar;
  şirketimiz için yer oluşturduk yalnız mayor olan arkadasım yanlışlıkla kapalı mekan olarak report ettı
  sımdı check in yapmak istediğimizde ofisimiz gözükmüyor
  mayor olan arkadasımız kendı sayfasından mekan bılgılerını değişirklik yapmak ıstedgınde (şimdi kapalı) (özel) cıkamkta ne yapmamız gerekmekte?

 27. Merhabalar,
  foursquare mekanimizi mayor olan birisi kapatmis sanirim kalici olarak kapanmistir yazio ve checkin yapilamio nasil duzeltwbiliri tesekkurler

 28. Forsquareden mekanımızı sahiplendik ancak special oluştururken yukarıda gösterildiği gibi farklı tercihler sunulmuyor. Özellikle swarmda check-in yapıldığında mekanda special olduğuna dair hiçbir bilgi verilmiyor. Bu durumda forsquare kullanımının düşüklüğü sebebi ile mekana pek katkısı olmuyor. Bu işin bir çözümü var mı? Biz mi beceremiyoruz yoksa böylesine kötü bir durum mu var?

  1. Merhaba, yukarıdaki yazı 4 sene öncesine ait ve aradan geçen sürede yapılan değişiklikler nedeniyle güncelliğini yitirmiş durumda. Şu an sadece tek tipte Special oluşturulabiliyor.

   1. Peki tek tip olsa da bu special ın swarmda çekinlerinde gözükmesi sağlanabiliyor mu yoksa sadece forsquare tavsiye kısmında mı yer alıyor? Teşekkür ederim.

 29. Merhaba Ben google da mekan ismi mi sorgulatıyorum foursquare de mekan isminin yanında şimdi kapalı yazıyor bunun neden olduğunu öğrenebilirmiyim hesapları kapattım ama yine de aynı yazı çıkıyor

   1. Ben teşekkür ederim ilginiz için yalnız yine mekanı google taramada aratınca isminin yanında
    Pamukkale Döviz (Now Closed) – Fevzipaşa Bulv.no:102 böyle bir yazı ile karşılaşyorum sizce neden olabilir

 30. merhaba ben mekanımın 20 dolar karsılıgında aldım. mekanımdaki televizyon aracılığıyla mekana gelenlerin check in yapanların televizyonda gözükmesini istiyorum nasıl yapabilirim ?

   1. bir mekanda görmüştüm kendı mekanıma da yapmal istedim fakat direk yapamıyoruz galiba. boşuna 20 dolar verdik öyleyse. bunu iptal etme sansımız yok mu

 31. Merhaba , sizden bir ricam olacak, Mekanımıza gelenlerin burada olduklarına dair mesaj gitmesini istiyoruz, nasıl yapabiliriz,nasıl yapılıyor bilgi verirseninz memnun olurum.
  Not : (10 gün önce mekana sahiplen ile 20 USD ödedim)
  ilginiz için Teşekkürler

 32. Admin merhaba
  Mekanı sahiplenmek istiyoruz ama bir türlü olmuyor. Konuyla ilgili yardımlarınızı bekler çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir