Foursquare liste özelliğini duyurdu

Foursquare’in 3.0 sürümünden itibaren sosyalleşme yönünde önemli adımlar attığını söylemiştik. Check-in’lere yorum, fotoğraf eklenebilme özellikleri, bu fotoğrafların mekan sayfalarında görüntülenebilmesi, mobil sürüme ve web sayfasına bildirimlerin eklenmesi gibi özelliklerin Facebook, Twitter vb. sosyal ağlardan entegre edilen özellikler olduğu malum. Foursquare son yenilik olarak Facebook’ta da var olan ama  esas Twitter’in güçlü özelliklerinden biri olan liste mantığını sisteme entegre etti.

Kullanıcılar belirledikleri mekanlardan oluşan bir grubu liste haline getirip, bu listeye bir ad verip, listeniz için bir fotoğraf ekleyip diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor. Tıpkı Twitter listelerinde olduğu gibi bu listeyi takip eden kullanıcılar buraya eklenen mekanlardan anında haberdar oluyor. Liste yaratmak oldukça kolay, profil sayfanızda zaten sizin için hazır bir takım listeler oluşturulmuş. Aşağıda örnek olarak benim hazırladığım en popüler AVM’ler listesini görüyorsunuz. Listede check-in yaptığınız yerler yeşil okla belirtiliyor ve ayrıca buraya bıraktığınız ipuçları da listede görüntüleniyor.

Listeler sayesinde daha önce ipucu eklemediğiniz mekanlara da kolayca ipucu ekleyebiliyorsunuz, Foursquare listeler sayesinde insanların ipuçlarına daha kolay erişmesini hedefliyor. Tabii markalar da “En iyi pizzacılar”, “Şehrin en iyi müzikli mekanları” gibi listeler oluşturup popülaritesini artırabilir. Listeleri arkadaşlarınızla Facebook, Twiter veya doğrudan paylaşabiliyorsunuz; bir diğer özellik de listeleri kendiniz yönetebileceğiniz gibi arkadaşlarınızın da listelere katkı yapmasını sağlayabiliyorsunuz.

Yine listelerin kullanımını artırmak için mobil sürümde “Explore” – “Keşfet” bölümünde de listeler eklenmiş. Kullanıcıların profil sayfaları da artık bir nevi “dashboar” haline geliyor, yapılan son check-in, arkadaşlar vb. gibi özelliklerin yanı sıra kullanıcıların yarattığı listeleri de profil sayfasında görebileceğiz.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.