Markalar/işletmeler artık kendi sayfalarını oluşturabilecek

Foursquare’de yenilikler tüm hızıyla devam ediyor. 2010 yılında Intel ile başlayan marka sayfaları günümüzde 3000 sayısına ulaştı. Foursquare’in iş modeli açısından önemli bir yer tutan marka sayfaları, markaların kullanıcılarla birebir iletişime geçmesini, kullanıcıların markayı takip ederek bağlılığı artırmayı ve markanın mekanlarla ilgili önerilerini girerek kullanıcıyla olan ilişkisini artırmayı hedefliyordu. Buradaki en büyük sıkıntı marka sayfalarının Foursquare’in kendi tasarımcıları ve geliştiricileri tarafından yapılmakta olması ve yüksek maliyetiydi. Bu yüzden bu sayfalar MTV, Nasa, Louis Vitton, VH1 gibi ünlü markalar tarafından kullanılıyordu.

Yapılan son değişiklikle Foursquare her markanın/işletmenin kendi sayfasını yaratmasına olanak verdi. Markalar Twitter adreslerini kullanarak şu adresten kendi sayfalarını yaratabilecek. Ayrıca yeni uygulamayla marka sayfasını birden fazla kişi yönetebilecek, bu sayede tek bir hesap açıp şifre paylaşmak yerine değişik kullanıcıların sayfa üzerinde kontrolü sağlanabilecek. Ayrıca markalar artık check-in’lerine ve ipucu bölümüne fotoğraf ekleyebilecek, bu sayede kullanıcıyla olan ilişki daha da kuvvetlenecek.

Foursquare’in bu konuyla ilgili resmi blog yazısına da buradan erişebilirsiniz. Bu yeni özellikle artık sadece büyük şirketler değil küçük ve orta ölçekli şirketler de adını daha fazla duyurabilecek ve kullanıcıya daha çabuk ulaşabilecek. Tabii bu özelliğin Foursquare’in Groupon ortaklığı açıklandıktan hemen sonras duyurulması tesadüf değil. Fırsatların çoğunun özellikle küçük işletmeleri ilgilendirdiğini düşündüğümüzde bu sayfanın önemi daha da anlam kazanıyor. Foursquare’in lokasyon bazlı pazarlama alanında neden öncü olduğunun göstergelerinden biri bu olsa gerek. Facebook ve Google Foursquare’e rakip ürünler çıkarmış olsa da özellikle eklemede ve markalarla olan iletişimlerinde fazlasıyla ağır kaldılar. Yakın bir zamanda Foursquare’in Groupon, Facebook veya Google (belki de Apple?) tarafından satın alınmak istediğini duyarsanız şaşırmayın derim.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Markalar/işletmeler artık kendi sayfalarını oluşturabilecek” üzerine 2 yorumlar

  1. Merhaba öncelikle yazınız ve 4sq’nin Türkiye’de gelişmesine yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ederim.
    Ben foursquare.com/amaradolcevita adresi altında sayfayı oluşturdum ama aynı zamanda da sayfa için “Badges” oluşturmak istiyorum. Bunun için ne yapabilirim. Tekrar teşekkürler…

  2. Selamlar,

    Badge dağıtımı için Foursquare ile görüşmek gerekiyor, yalnız kendinize has Badge oluşturmak ücretli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir