Twitter’da gözüken hatalı lokasyonlar hakkında

Son zamanlarda bizlere ulaşan sorular arasında en çok Twitter’daki harita problemi yer alıyor. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay Foursquare, check-in’lerini Twitter’da paylaşan kullanıcılar için özel bir bilgi ekranı hazırladı. Bu özel alanda Foursquare’deki check-in yapılan mekanın fotoğrafları, yorumları, harita üzerindeki konumu, check-in sayısı vb. gibi bilgiler bulunuyor. Biraz dikkatlice baktığımızda bu bilgilerin yer aldığı alanı gri renkli bir çerçeve içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu çerçevenin hemen altında ise Twitter’ın belirlediği kendi lokasyonu bulunuyor. Kırmızı renkle işaretli alandan da anlaşılacağı gibi Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin bir kısmı Yunanistan olarak gözüküyor. Haritadaki bu karmaşıklık Foursquare’den değil tamamen Twitter’dan kaynaklanıyor.

Aşağıdaki ilk ekran görüntüsünde de dikkat edeceğiniz gibi Twitter’da lokasyonunuzu açtığınızda sistem sizin Yunanistan’da olduğunuzu varsayıyor.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gri çerçevenin tamamen Foursquare’e ait olduğunu görüyoruz. Çerçevenin hemen altında bulunan seperatörle ayrılmış alanda ise Twitter’ın kendi hatalı haritası bulunuyor ve sizi Yunanistan’da gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta bizlere ulaşan bazı kullanıcıların sayesinde Foursquare Türkiye olarak durumun farkına vardık. Ayrıca her ne kadar Foursquare’in konuyla bir ilgisi olmasa da, Foursquare ekibine bu durumun kafa karışıklığına neden olduğunu ve kullanıcıların bu problemin Foursquare’den kaynaklandığını düşündüklerini duyurduk.

[blackbirdpie id=”86111255227662336″]

[blackbirdpie id=”86584330167660544″]

[blackbirdpie id=”85641815067336704″]

[blackbirdpie id=”86583288193490944″]

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir