Dükkan Burger’den Foursquare kampanyası

Ülkemizde Foursquare’i kullanan işletmeler her geçen gün artıyor. Şimdi Dükkan Burger de Foursquare’deki yerini aldı!

Dükkan Burger Foursquare için iki farklı kampanya kurgusu hazırlamış. Check-in yapan herkese %10 oranında indirim uygulanırken, mekanın mayor’larına %20 oranında indirim uygulanıyor. Dükkan Burger ve Foursquare hayranlarını biraraya getirmek için hazırlanmış harika bir fırsat diyebiliriz.

İşletmelerin Foursquare’i aktif olarak kullanması bizleri kullanıcı olarak her ne kadar sevindirse de, kampanyalar hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı konular da var. Bu yazımızın diğer işletmelere de örnek olacağını umuyoruz. Çünkü sadece Dükkan Burger değil Foursquare üzerinde promosyonlar hazırlayan bir çok işletme, kampanyalarını hazırlarken bu tür detayları atlıyor. Foursquare Türkiye olarak, Dükkan Burger üzerinden örnekler vererek bu detaylardan bahsetmeyi uygun gördük. Şimdi dikkat edilmesi gereken bu detayları maddeler halinde beraber inceleyelim.

1- Foursquare’in resmi stil rehberinde de belirttiği gibi, mekan isimlerinin yanına bulundukları konumun yazılmaması gerekiyor. ‘Dükkan Burger Erenköy’ olarak kullanımı doğru değildir. Ayrıca mekanların alanları yazılırken Türkçe karakter kullanılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

2- Kampanyaya dahil olabilmek için check-in yapıldıktan sonra Facebook’ta paylaşma durumu standart kurgunun dışında olan bir uygulama. Foursquare kullanıcıları Foursquare’in kendi kampanya ekranı (unlock) yerine Facebook ekranını göstermesi hem kullanıcılar hem de işletmeler için zor olacaktır. Foursquare’de düzenlenen kampanyaları diğer sosyal medya platformlarına bağlı olarak kurgulamak, Foursquare’i geri plana atıp diğer sosyal medya platformunu ön plana çıkartacaktır. Foursquare üzerinde diğer sosyal medya hesaplarıyla ne kadar bağımsız kampanyalar hazırlanıp duyurusu yapılırsa, Türkiye’deki kullanım oranı da bu doğrultuda artacaktır.

3- Dükkan Burger’in Foursquare hesabı Twitter hesabıyla birleştirilmediği için profil adresi https://foursquare.com/user/692998 olarak gözüküyor. Profil adresinin kullanıcılar tarafından kolayca hatırlanabilmesi için Twitter hesabıyla birleştirilmesi işletmeler açısından çok doğru bir karar olacaktır. Çünkü bir Foursquare hesabı Twitter hesabıyla birleştirildiğinde kullanıcı adının Twitter’dan alacağı için hatırlanması da oldukça kolay olacaktır.

4- ‘Dukkan Burger’ olarak arama yaptığımızda mekanların kopyalarıyla karşılaştık. İşletme sahiplerinin profil hesaplarına verilen yetkiyle kopya mekanlar raporlanabilir veya sizler kullanıcı olarak mekanları bizlere raporlayarak mekanları düzenlememizde yardımcı olabilirsiniz.

Kampanyanın geneline baktığımızda kullanıcılar için güzel bir fırsat, işletme için de yenilikçi bir kampanya olmuş. Yukarıdaki önerilerimiz de dikkate alınırsa, ülkemizde başarılı Foursquare kampanları düzenleyen bir işletme olarak listede yerini alacaktır. Ayrıca bir yandan da diğer işletmelere karşı ne kadar yenilikçi olduğunu ve sosyal medyadaki gücünü ispatlamış olacaktır.

[blackbirdpie id=”81657625401499648″]

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Dükkan Burger’den Foursquare kampanyası” üzerine yorum

  1. Değerli Hakan Tozcan konuyu gerçekten açık bir anlatım dili ve etkili örnekle açıklamış. Sosyal medya okuryazarlığı ve etkin kullanımında Foursquare ‘in hem tüketiciler hem de işletmeler için önemi bence giderek artacak. Pazarlama dünyasındaki rekabette geri kalmamak ve daha da önemlisi farklılaşmak adına; özellikle hizmet sektöründeki işletmelerin, zamanla daha fazla bu tür interaktif pazarlama yöntemlerine başvuracağını düşünüyor ve bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.