Foursquare neden kullanılmıyor?

Şimdiye kadar hep Foursquare’in özelliklerini anlatan, bize olan faydasını gösteren yazılar yazdık. Şimdi biraz da şeytanın avukatlığını yapalım ve olaylara madalyonun öteki yüzünden bakıp insanların neden Foursquare kullanmadığı konusuna değinelim.

Gizlilik

Bu konu sadece Foursquare için değil sosyal ağlardaki tüm uygulamalar için önemli bir konu. Yazdıklarım görünmesin, fotoğraflarım görünmesin, arkadaşlarımı bilmesinler gibi çeşitli kaygılarla insanların Facebook, Twitter gibi yerlerde birçok ayarla uğraşıp minimum görünürlükte oldukları bir gerçek. Haliyle bu kadar gizlilik endişesi olaninsanların bir de üstüne gittikleri yerlere check-in yapmasını beklemek zor. Her ne kadar Foursquare’de gittiğiniz yerleri Facebook veya Twiter’a hatta Foursquare’deki arkadaşlarınıza bile yayınlamak opsiyonel olsa da kendi kendinize check-in yaptıktan sonra da bu işin pek bir anlamı kalmıyor diyebiliriz. Yine de bu gizlilik konusunu paranoya haline getirip “Foursquare hırsızlara davetiye çıkarıyor” gibi çok da dayanağı olmayan söylemler geliştirmemek gerek.

Bulunabilirlik

Lokasyon bazlı servisler ve sosyal ağları efektif kullanmanın yolu bir smartphone (akıllı telefon) sahibi olmaktan geçiyor. Foursquare de ilk uygulamasını iPhone için daha sonra Android’li cihazlar için geliştirmişti. Biraz geç de olsa Symbian için bir uygulama geliştirmiş olsalar da bu tip telefonlarda bu tür uygulamaları kullanmak çok kolay değil. İyi bir akıllı telefonun fiyatının da 1000 TL’den aşağı olmadığını ve bu tip uygulamaları genelde gençlerin tercih ettiğini düşündüğümüzde hedef kitleye ulaşmakta bir sıkıntı olduğunu görebiliriz.

Üşengeçlik

Akıllı telefonu aldınız, uygulamaları yüklediniz. Peki daha sonra bu uygulamaların kaçını kullandınız? İlk hevesle alınan telefonların temel özellikleri hariç ve bir iki çekirdek uygulama hariç çok kullanılmadığını biliyoruz. Foursquare de benzer işeklinde bir kere açıp, üye olduktan sonra terk edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Her seferinde her gittiği mekana check-in yapmak insanlara zor geliyor, onlara da hak veriyorum.

Kampanya eksikliği

Foursquare ilk çıktığında sadece bir oyun olarak gösterilse de son güncellemelerle markaların da aktif olarak kullandığı veyeni müşteri kazanımı için büyük bir fırsat olan bir mecra haline geldi. Özellikle anavatan Amerika’da hemen her yerde kampanya yapan mekan/marka bulmak mümkün. Bu durum Türkiye’de henüz yeni olduğu ve süreçler tam oturmadığı için emekleme aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Kampanyalar/fırsatlar arttıkça hem Foursquare’in adı daha fazla duyulacak hem de insanlar check-in yapmaya yönelecektir.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Foursquare neden kullanılmıyor?” üzerine 25 yorumlar

 1. foursquare turkiye’de ilk yayginlastigi donemlerde kullanmistim, baktim cevremde kimse yok, kendi basima kullaniyorum, biraktim. simdi geri dondum, hala anlami yok ki, check-in yaptim da ne oldu, kime ne gosterdim kendime ne kazandirdim? ayrica nerede oldugumu insanlara soylemenin ne anlami var, ha soyle olsa “bilmemne alisveris merkezinde bilmemne burger’de haftaici 5 kere check-in yapin, xyz menusu size %50 indirimli” o zaman tamam

  ben genelde bulundugum mekanlarin fotograflarini da cekip koymaya, bir de tip eklemeye calisiyorum ki gelen olursa faydalansin, bir nevi nokta navigasyonu gibi :p

  1. En büyük sorun. Türk mileltinin çoğunun nerede olduğunuz herkesin bilmemesini istememesi. Ama bununda mümkün olduğunu araştırma yapmadıkları için bilmiyorlar. Sizin de dediğinize ilave bence türk halkının %80’nin aldığı elektronik ürünün özeliklerini bilmemesi sadece gösteriş aracı olarak telefon kullanılması.
   Bunun haricinde mevcut uygulamayı keşfeden kullanıcıların sıkılmaması içinde forusquare’nin biraz kullanıcıyı teşvik etmesi gerekli. Mesela Badge sahibi olmak gerçekten zor. Ben 2 yıla yakın zamandır 4sq kullanıyorum ve hergün check-in yapmama rağmen badge elde edemiyorum. Hatta bazen mekanın içinde omama rağmen uygulama bana cehck-in vermiyor.bu tarz hatalqrda söz konusu.
   Ancak şu da bir gerçek eskiye oranla kullanıcı sayısı artıyor. Ama yurtdışındaki kadar fazla olmasa da Türkiye potansiyelini gözönüne alırsanız bence iyi sayılardadır. Benim yaşadığım şehirde ben bundan 1 yıl önce 150’den fazla mayor’luğe sahiptim şu anda 70 civarında kullanıcı sayısı artıyor. Ama gelip gecici hevesle bırakanda var sıkılanda. Bunları elde tutmak içinde daha önce söylediğim gibi 4sq’ında kullanıcıyı kullanamaya teşvik etmesi gerekli.

   1. Selamlar,

    Badge kazanımında belirli kurallar var bildiğiniz gibi o kuralları yerine getirdiğiniz takdirde almakta bir sıkıntı olmuyor. Check-in vermeme de uygulamadan dolayı değil,
    telefonun yerini tespit edememesinden dolayı oluyor. Eğer yer tespiti için GPS’i açarsanız bu sorundan da kurtulmuş olursunuz.

    1. Gps açık olmadan bu programın kullanımayacağının farkında olan bir kullanıcıyım. Ama Gps açık olup yerim belli olduğu zamanda dahi check-in vermek yerine bana WHOA diyor uygulama. Sahip olduğum ve aktif olarak kullandığım 3 farklı blackberry cihazımda deneyerek bu sonuca ulaştım. Muhtemelen ki (bence öyle) Blackberry sürümünün bu konuda geliştirilmesi gerekiyor.
     Badge konusunda kıstaslar olduğunun farkındayım bende bu noktada biraz daha esnek olarak dkullanıcıyı teşvik etmeniz gerekli olduğunu belirtmek istiyorum. Kullananların çoğu Bagde nasıl alınırı bırakın bange ne onu dahi bilmiyorlar. Bu noktada uygulamada check-in esnasında bir bildirim çıkarda bunu yaparsan bu badgeyi kaznırsın gibi bir belirtme çıkarsa daha faydalı olur düşüncesindeyim.

 2. Blackberry konusunda bir sıkıntı olduğu gerçek, ama bu daha çok Blackberry’Nin işletim sisteminin geliştirmeye çok açık olmamasından kaynaklanıyor. Yine de yazılımda iyileştirmeler yapıldığını biliyorum.

  Badge konusunda aslında nasıl alındığını açıklayan siteler mevcut, ama tabii Türkçe olarak çok fazla kaynak yok. Biraz da oyun kısmı olduğu için kullanıcıların keşfine bırakılmış durumda rozetlerin kazanılması. Yine de Türkçe bir liste için https://foursquareturkiye.com/rozetler/ şuraya bakabilirsiniz.

  1. Hemen top Blackberry işletim sistemine geldi ama eskiye oranla özellikle 6 işletim sisteminden sonra çok kapalı bir sisteme sahip değil. Ayrıca böyle bir hata varken kullanıcıların bu uygulamadan verim alamadığı için kullanmalarıda normal. Ben birkaç defa geri bildirim yaptım ancak 4sq tarafından ne bir geri dönüş veya bir güncelleme bilgisi gelmedi.

   Badges konusunda anlaşamadık. Ben onların nasıl kazanıldığınız ve işe yaradığını takip ettiğim için biliyorum. ancak yaşadığım şehirde bunları alabileceğim mekanların çoğu yok o yüden uzun süredir kullanıyorum ama yavaş ilerliyorum. Ama benim söylemek istediğim uygulama içinde de yeni başlayan kullanıcılara bunları toplamak için özendiri bir teşvikinin olması. Bu özendirilirse kullanıcılar elde etmek için daha fazla kullanım yapmış olacaklar.

   Saygılar. İyi günler.

 3. 6’yla iyileştirmeler var doğru ama 6’da çalışan 4sq’de de çok sorun yok bildiğim. En azından çevremdekilerden duyduklarım bu yönde.

  Badge konusunda evet bir yönlendirme olmadığı açık, ama 4sq sanırım işin sadece rozet toplamaya dönmesini istemediği için bunları aşırı şekilde teşvik etmiyor diye düşünüyorum.

  Bizden sevgiler, saygılar..

 4. Dün itibari ile yayınlanan Alpha 1.9.90 güncellemesi ile gps sorunu büyük ölçüde düzeltilmiş. Ayrıca üye mekanların verdiği özel hediyeler check-in öncesi konum penceresinde görünmesi sağlanmış ve rehberi otomatik tarıyarak kullanıcı olan arkadaşlarınızı görmeniz sağlanmış. Son olarak 1.9.84 sürümünde kalkan check-in geçmişi 1.9.90 ile geri geldi bu baya iyi oldu.

  Hatalı mekanları anlık olarak mobil cihazdan bildirmek için bir mail adresi veya bir yol var mı?

 5. iPhone ve Android uygulamalarında yapılıyor ama henüz BB’de yok sanırım. Sitemizdeki raporla kısmından yine bildirim yapabilirsiniz.

 6. Merhaba;
  Son HTC One X – Android kullanıyorum. Son bir kaç gündür konumumu güncellediğimde listelenen mekanlar arasından bulunduğum yere check-in yaptığımda “your device thinks you are too far away” uyarısı alıyorum ve check-in için puan alamıyorum.

 7. benim sıkıntım şu,
  günde 3-4 check-in ancak yapabiliyorum. ardından cihazım israrla vay çok fazla check in yaptın adil olmak gerekli diye uyarı veriyor arkadaşlarım yanımda sürekli yaparken biz kala kalıyoruz bir gün bekliyorum sabah ilk check in den sonra tekrar aynı mesaj uygulamayı neredeyse silcem.. lütfen yardım..

  1. Merhaba, üst üste sürekli check-in yapmıyorsanız bu tarz bir uyarı almamanız gerekir. Telefonunuzun tarih-saat ve GPS ayarlarını kontrol edin. Eğer bir sorun görünmüyorsa uygulamayı kaldırıp, telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

 8. hesabı acmaya calısıyorum ama telefon numaramı gırdıgımde ınvalıd phone number dyor neden numaramı kabul etmıyor yardımcı olabılır mısınız ?

 9. ios6 kullaniyorum bugun check in failed vermeye basladi
  fouresquare sildim yine yukledim degismedi dunden bugune ne olmus
  olabilir anlamiyorum

  1. Merhaba, Android kullanıcılarından da benzer şikayetler aldık, ancak iOS’la ilgili olarak ilk defa sizden bildirim geldi. Konuyu Foursquare’e iletiyoruz.

 10. ben foursquare ı yeni kullanmaya başladım. fakat hak ettiğim rozetleri alamıyorum. örneğin il check inimi yapmama rağmen newbie rozetini alamadım. yardım eder misiniz:((

  1. Merhaba, Swarm uygulamasının yayınlanmasının ardından rozetler kaldırıldı, artık rozet kazanılamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.