Foursquare 3.0’daki en büyük yenilik: Keşfedin!

Foursquare 3.0 sürümü şimdiye kadarki en önemli değişiklikleri içeren ve artık check-in kavramını bir ileri boyuta taşıyan sürüm oldu. Eklenen birçok özellik içinde belki de en önemlisi ve en kullanışlısı “Explore”  yani keşif sekmesi. Belirlediğiniz bir mesafe içindeki tüm trend olan mekanları listelemesinin yanı sıra “Yemek”, “Kahve”, “Gece Hayatı” gibi birçok kategori içinden bulunduğunuz yer için yeni mekanlar keşfedebileceksiniz. Kategorilerden herhangi birini seçtiğinizde daha önce bulunduğunuz mekanların kategorilerine, o mekanlara ne kadar sıklıkta gittiğinize ve tabii arkadaşlarınızın en çok gittiği, ipucu bıraktığı mekanlara göre bir liste  görebiliyorsunuz. Örneğin “Kahve” kategorisini seçtiğinizde bulunduğunuz yere en yakın “Kahve”  üst kategorisindeki mekanları kaç farklı arkadaşınızın kaçar kere gittiği gibi bilgileri görerek bir liste halinde görebiliyorsunuz. Bu listedeki mekanların detay bilgilerine ulaşabildiğiniz gibi, liste içerisinde alt kategori bazında filtreleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca tavsiye edilen tüm mekanları sıralamaya göre harita üzerinde görmeniz de mümkün.

Tabii bu tavsiyeler sadece kategoriyle sınırlı değil, ülkemizdeki mekanlar için çok başarılı olmasa da mekanlar için eklenen etiketler üzerinden serbest metin araması da yapılabiliyor. Amerika’daki mekanlar bu konuda oldukça başarılı, Foursquare kullanımı çok yaygın olduğu için her mekanın kategorisi, etiketleri, adres bilgileri çoğunlukla düzgün girilmiş durumda ve insanlar gerçekten de bırakılan ipuçlarından fazlasıyla yararlanıyor.

Ülkemizde de giderek artan Foursquare kullanımının sadece çok  yere check-in yapma yarışından arınıp, gerçekten bir tavsiye aracı olarak kullanılması için yeni çıkan “Explore” özelliği büyük önem taşıyor. Foursquare her ne kadar dağıttığı rozetlerle ve sosyalleşme çabalarıyla bunu bir oyun haline getirmeye çalışsa da kullanıcıların gerçek anlamda Foursquare servisinden yararlanmasının temelinde bence mekan tavsiyelerinin önemi oldukça fazla. Mekanist.net’in web üzerinden başarıyla yaptığı tavsiye sisteminin Foursquare’de de oluşmaması için hiçbir sebep yok, ama bunun için tüketim yerine kullanıcıların biraz daha fazla üretmesi ve  kendisinin de ileride kullanabileceği bilgileri düşünerek her mekanla ilgili kaliteli ipuçları üretmesi sistem için elzem.

Ata İsmet Özçelik

1979 İstanbul doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olduktan sonra bankacılık, danışmanlık gibi sektörlerde çalıştı. Internet ve sosyal medya ile fazlasıyla ilgili aynı zamanda sinema tutkunu. Foursquare'de SU Level2.

Foursquare 3.0’daki en büyük yenilik: Keşfedin!” üzerine 6 yorumlar

  1. Peki bu vodafone 840’lar da yani java uygulamaların çalıştığı telefonlarda foursquare’i nasıl çalıştırabiliriz. foursquare.com/mobile dışında ?

    bildiğim kadarıyla foursquare.com/mobile’dan çalıştırdğığmızda badges’lar aktif olmuyor.

    1. Merhaba, Swarm uygulamasının yayınlanmasından sonra rozetler, yeni hesap açanlar ve hesabını Swarm’a bağlamış olan mevcut kullanıcılar için devre dışı bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir