Foursquare’in işletmelere ve markalara sunduğu hizmetler

Foursquare işletmelere iki farklı hizmet sunuyor. Bu hizmletlerin en popüler olanı Foursquare Merchant Platform olarak adlandırılan, işletmelerin Foursquare üzerindeki mağazalarını sahiplenerek müşterilerine kampanyalar hazırlanan ticari platformu. Diğeri ise Foursquare Pages and Partner Badges, yani marka sayfaları  ve iş ortaklığı rozetleri. Foursquare’in geçtiğimiz hafta marka sayfaları için özel bir galeri oluşturmasıyla, marka sayfaları da ülkemizde ilgi odağı olmaya başladı. Foursquare’in marka sayfaları galerisinde ülkelere göre listeleme seçeneği olmadığı için, Türkiye’deki marka sayfalarının listeni oluşturduk ve sürekli listeye yeni markalar ekleyerek güncelliyoruz.

Foursquare’in Ticari Platformu (Foursquare Merchant Platform)

Mağazalarınızda kampanya yapmayı planlıyorsanız mutlaka mağazalarını Foursquare üzerinde oluşturmanız ve düzenlemeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız kampanya düzenlemeyi düşünmüyorsanız bile mekanlarınızı oluşturmanızı, daha önceden oluşturulan mekanlarınız varsa bunları Foursquare’in resmi stil rehberine göre düzenlemenizi öneriyoruz. Çünkü insanlar ziyaret ettikleri mekanlarda check-in yapmak istiyebiliyor ve mekanların oluşturulmadığını gören kişiler kafalarına göre mekanlar oluşturabiliyor. Düzensiz oluşturulan bir mekan fazla dikkate alınmadığından dolayı, ardından farklı kişiler tarafından aynı mekanlar defalarca oluşturulabilir. Bu da mekan kirliliğinin yanısıra işletmelerin mekanlarını daha sonradan toparlamak istemesi sonucunda, işletme sahiplerine ya da bu işle ilgilenen kişiye oldukça zaman kaybettirebiliyor.

Mekanlarınızı sahiplenmeniz için ilk etapta bir kampanya oluşturmanıza gerek yok. Öncelikle mekanlarınızı sahiplenip, iletişim bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz. Foursquare, işletmeler için promosyon alanlarının yanında arkaplanda çalışan çok değerli ücretsiz bir istatistik platformu sunuyor. İşletmeler kendilerine sunulan panel aracılığıyla, hangi kullanıcıların ne zaman check-in yaptığını listeleyebiliyor. Bazıları bu panele “İşletmelerin Google Analytics’i” olarak da adlandırıyor. Panel hakkında daha fazla detaya ulaşmak için, geçtiğimiz ayın başında yazdığımız yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Foursquare’de doğru kampanyalar hazırlamak için Türkiye’deki işletmeler ve Foursquare kullanımı yazımızı da gözatabilirsiniz.

Marka Sayfaları ve İş Ortaklığı Rozetleri (Foursquare Pages and Partner Badges)

Brands diye adlandırığımız marka sayfalarının yapısı mekanlara göre daha farklı. Büyük bir markadan ya da yüksek sayıda mağazaya sahip olan bir marka zincirinden bahsediyorsak, marka sayfalarını oluşturmak için yeterli bir sebep diyebiliriz. Marka sayfası aracılığıyla bir marka, kendi sayfasını oluşturarak takipçilerine çeşitli duyurular yapabilir. Bu mağaza hangi sektörde olursa olsun, bulunduğu şehir ya da semtte ve hatta tüm dünyadaki popüler mekanlar hakkında çeşitli öneriler (tips) yazabilir ve takipçilerini yönlendirebilir. Ayrıca oluşturdukları rozetlerle durumu çok farklı noktalara taşıyabilir, popülaritelerini ve takipçi sayılarını arttırabilirler.

Markayı takip eden kullanıcılar, markanın yazdığı mekanlarda check-in olduğunda, takipçilerin ekranına otomatik olarak markanın yazdığı öneriler çıkacaktır. Hatta takipçiler markanın öneri yazdığı mekanların yakınlarındaki mekanlarda check-in yaptığında da yine markanın yazdığı öneriler tavsiye niteliğinde çıkacaktır. Ardından kulanıcılar öneriyi daha önceden yaptıysa “Bunu daha önceden denedim” seçeneğini ya da “Bunu yapılacak listeme ekle” seçeneğini kullanabilirler.

Yurt dışında marka sayfalarını çok iyi kullanan örnekler var. MTV, Bravo TV ve History Channel bunlardan sadece bir kaç tanesi. Tüm markaların listesini https://foursquare.com/pages adresinden inceleyebileyebilirsiniz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Foursquare’in işletmelere ve markalara sunduğu hizmetler” üzerine 3 yorumlar

    1. Merhaba, yorum ve fotoğrafları direkt olarak silemezsiniz ancak silinmesi için raporlayabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak https://foursquareturkiye.com/2013/01/25/uygun-olmayan-tavsiyeleri-web-sitesi-uzerinden-raporlamanin-zamani-geldi/ ve https://foursquareturkiye.com/2012/01/12/uygun-olmayan-fotograflarin-raporlanma-ozelligi-kullanima-acildi/ adresinde yer alan yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Sahiplenme işlemleri Foursquare’in New York’taki ofisi tarafından yönetiliyor, http://support.foursquare.com/requests/new adresinden resmi destek merkeziyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.