Foursquare’in rozet kültürü, çeşitleri ve kullanımı

Foursquare’in en eğlenceli özelliklerinden biri yaptığınız bazı check-inler sonucunda çeşitli “Badge” denilen rozetler ile ödüllendiriliyor olmanızdır. Çeşitli görevleri ya da mekan ziyaretlerini gerçekleştirerek rozet kazanmak esasında Amerikan kültüründe çocukların vazgeçilmez bir geleneği olan izcilik kültürüne dayanmaktadır. Genç Amerikan çocukları okullarında yada kentlerinde babaları ile izcilik klüplerine katılarak çeşitli doğa gezileri ve görevleri yerine getirerek oymakbaşları tarafından rozetler ile ödüllendirilir.

İşte Foursquare’de bulunan rozetler de kimi görevleri yerine getirerek kazandığınız rozetlerdir. Kimi rozetler Foursquare tarafından sürekli aktif halde tutulmaktayken, kimi rozetler ise çeşitli etkinlikler ya da özel günler için sınırlı süreliğine aktif kalıp, özel tutuluyor. Hatta kimi firmaların belirlediği özel rozetler de o firmaları takip edip, önerdiği ya da yer aldığı mekanlarda check-in yapılarak kazanılabiliyor.

Unutmamak gerekir ki Foursquare insanların birbiri ile yarışıp, kimin daha çok puan ya da rozet kazanacağı üzerine kurulu bir yarışma uygulaması değil. Rozetler sizlere çok çekici ve havalı gelebilir ancak fake check-in olarak adlandırılan, bir yeri ziyaret etmeden sadece önünden geçerek ya da uzaktan yapılan check-in’ler ile kazanılan rozetlerin sizin için bir manevi anlamı olmayacaktır. Foursquare’in esas amacı, bir yerleri gerçekten gezip, görüp, tecrübe ederek ne kadar sosyal olduğunuzun farkına varmanız ve de gezdiğiniz mekanları arkadaşlarınıza tavsiye edip, yerinizi belli etmenizdir.

İşte bu yüzden Foursquare Türkiye sayfasında sizleri Gollum’un yüzüğe duyduğu aşırı hırs gibi bir rozet hırsına sürüklememek için sadece Türkiye’de alnınızın teri, bileğinizin hakkı ile kazanabileceğiniz rozetleri tanıtmak istedik.

Meriç Güven

Foursquare Türkiye'nin yanı sıra Mental Masturbasyon ve I Love Çeşme isimli bloglarda da yazı yazmaktadır. Aynı zamanda Foursquare SU2 seviyesinde kullanıcıdır.

Foursquare’in rozet kültürü, çeşitleri ve kullanımı” üzerine 4 yorumlar

  1. Sanırım rozetlerde problem yaşıyorum. İstatistiklerime göre süperstar ve great outdoors rozetlerini almam gerek ama alamadım. Ayrıca onemorecheckin sitesinden baktığımda great outdoors rozeti -14 olarak gözüküyor. Yani check in yapıkça rozetten uzaklaşıyorum. Bu durumu nasıl aşabilirim, yardımcı olabilecek biri var mı?

    1. Merhaba, bu konuyla ilgili olarak support.foursquare.com adresinden veya @4sqsupport adresine mention göndererek yardım isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir