Bir Foursquare rozeti için ne kadar ödersiniz?

Foursquare’in bir oyun olarak en güzel yanı rozetleri bedavaya kazanabilmek ve tüm yapmanız gerekenin sadece gezmek olması. Oyun tamamen bedava olsa da oyun için ortaya para koyabilecek insanlar da yok değil.

Yaklaşık 50 jumper – farklı mekanlara gerçekten gitmeden check-in olarak rozet kazanan insan- özel bir rozet için toplamda 250 doları gözden çıkardı. Söz konusu rozet  “Swiped @ SXSW” adını taşıyordu ve Austin’deki SXSW etkinliği sırasında American Express kredi kartlarını kullananlar için tasarlanmıştı.

Farklı yerlere check-in olarak rozetleri kazanmanın kısa yollarını keşfeden insanları kredi kartı kullanma zorunluluğu da durdurmadı. Austin’de bulunan ve Texas’taki açlıkla mücadele eden bir derneğin geçen pazartesi günkü bağışçıları çok uzak yerlerden geliyorlardı: Malezya, Tayland, Endonezya… Minimum 5 dolar olan bağış miktarını fırsat bilen jumper’lar internet üzerinden yaklaşık 250 dolar kadar bağış yaptı ve American Express şirketini bir anlamda kandırdı. Aynı zamanda bir Foursquare rozeti için ödenebilecek miktar sorusunu da akla getirdiler.

Bahsedilen jumper’ların sayısı (yaklaşık 10.000) toplam kullanıcılar içinde az bir yüzde oluştursa da Foursquare’in “dışarı çık ve şehri keşfet” felsefesini tamamen yanlış anladıkları çok açık. Amaçlarının tüm rozetleri almak olduğu düşünülünce kendilerini oyuna çok kaptırmış olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında o kadar da kötü durumda değiller; en azından Texas’taki aç insanlara olan yardımlarını unutmamak gerekir.

Kaynak:  About Foursquare

Bir Foursquare rozeti için ne kadar ödersiniz?” üzerine 9 yorumlar

  1. Türkiye’den bağış gitmemesine şaşırdım. Zira dünyadaki 10.000 jumper’ın en az %10’u bizim ülkemizde diye düşünüyorum.

  2. Sizi jumper olmaya iten neden hakkında şahsen hiç bir fikrim yok. Bunu bizden çok bir jumper olarak siz daha iyi açıklayabilirsiniz.

  3. Aynı facebook poker olayı gibi oynayarak kazanılan chip’i para ile satın alan insanlar var az bir parada değil tek seferde 8-10 milyar arası paralar veriliyor kendi gözlerimle gördüğüm miktar bu :) belki daha fazlasıda vardır

  4. Bende bir ara jumperdim, hatta en son 121 rozetim olmustu. Her dakka rozet cikiyordu ve ben de her dakka almak icin arastirma yapiyordum. Sonunda bıktım ve oyunu kuralina gore oynamaya basladim. 7 aylik 4sq kullanicisiyim. Kuralina gore oynamayi oneririm. Boyle daha zevkli :)

  5. Her oyunu kuralına göre oynamak lazım. Ancak o zaman keyifli olur.
    Ayrıca 4sq uzaktan check in yapmayı engellemek için önlem almayı düşünmüyor mu ilerde? Şu anda bildiğim kadarıyla uzaktan checkin yapmaya izin veriyor fakat special offer’lardan yararlanmanızı engelliyor. Uzaktan check in yasaklanmalı mı?

  6. Mobil cihazlarla uzaktan check-in yapıldığında puan ve rozet kazanılamıyor. Fakat mobil site ile her yerden check-in yapılabiliyor. Mobil sitenin amacı, akıllı telefona sahip olmayan kullanıcıları da oyuna bir şekilde dahil etmek. Jumper’lar da bunu kötüye kullanarak istedikleri yerde check-in yapabiliyorlar. O yüzden çok kritik bir karar bu. Bana kalırsa mantıklı bir çözüm yolu bulunmadan akıllı telefon kullanıcılarını oyunun dışında bırakmak, Foursquare açısından yanlış bir strateji olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir