Yeni Foursquare 3.0’a hızlı bakış

Kullanıcı sayısı 7,5 milyona ulaşan Foursquare, özellikle son bir kaç haftadır yoğun bir şekilde SXSW etkinliği için hazırlanırken, bizler de SXSW’de tanıtımı yapılacak Foursquare 3.0 için oldukça heyecanlıydık. Foursquare, etkinliğe bir kaç günü kala merakla beklenen yeni  sürümünü, etkinlikten önce yayınlamak durumunda kaldı. Çünkü bildiğiniz gibi AppStore’a gönderilen uygulamaların onaylanması zaman alabiliyor.  Ayrıca onay esnasında oluşabilecek her türlü soruna karşı, yazılımı erken yayınlamak durumunda kaldı ve çok da iyi yaptı.

Foursquare’in heyecanla beklenen yeni sürümü 3.0, Türkiye saatlerine göre Çarşamba sabahı saat 10:00 civarında yayınlandı. Şu an için iPhone ve Android platformlarında yayınlanan yeni sürümünü deneyimleyen Foursquare kullanıcılarından da tam not aldı.

Foursquare’in yeni sürümündeki başlıca önemli özellikler için ‘Keşfetmek’, ‘Teşvik Etmek’ ve ‘Yeni Müşteri Programı’ anahtar kelimelerini verebiliriz. Aslında bu başlıkların hepsi farklı konuları kapsıyor olsa da, şüphesiz kullanıcıları en fazla heyecanlandıran yeni ‘Explore’ (Keşfet) özelliği.

Önümüzdeki günlerde Foursquare 3.0′ı  daha detaylı ve konulara  ayırarak anlatmaya çalışacağız. Detaylı incelemeden önce yukarıda bahsettiğimiz özelliklere kısaca gözatalım.

Etrafınızdaki popüler mekanları keşfedin!

Örneğin daha önce hiç bilmediğiniz bir şehir ya da ülkeye gittiniz diyelim. Foursquare 3.0’ın yeni ‘Explore’ bölümüne geliyorsunuz ve biraz bekledikten sonra uygulama sizin için çevrenizdeki mekanları listeliyor. Hiç bilmediğiniz bir yerde bu iyiliği size Foursquare’den başka kim ya da hangi servis yapar, hiç düşündünüz mü?

Ayrıca mesafe ayarlama özelliği sayesinde 10 km’ye kadar mekanları listeletebilirsiniz. Üstelik mekanları tavsiyelere, check-in’lere ve yapılacak listenize göre de listeletebilirsiniz. Bu yetmezmiş gibi listelemeleri yiyecek, içecek, gece hayatı, alışveriş ve sanat/eğlence kategorilerine göre de yapabilirsiniz.

Yeni Foursquare 3.0, dışarı çıkmanız için teşvik edecek!

Yeni puanlama sistemiyle Foursquare, hayatı tamamen bir oyuna çeviriyor. Eski sürümlerdeki yüzeysel istatistik bilgileri yerine, Foursquare yeni sürümüyle çok daha detaylı ve eğlenceli bir yapıya sahip olmuş.

Örneğin bir mekana gidip check-in yaptığınızda, o anda mekanın mayor’ı da oradaysa VIP mesajı karşınıza çıkıyor ve mayor’la birlikta takıldığınız için ekstra puanlar kazanabiliyorsunuz.  Örnek mesaj: VIP! You’re hanging out with the mayor! (+3 points).

Başka bir örnek verecek olursak, aynı hafta içinde listenizdeki bir arkadaşınızla 3 farklı mekanı ziyaret ederek check-in yaparsanız, en iyi arkadaşınızla birlikte vakit gerçirdiğiniz için ekstra puanlar kazanıyorsunuz. Örnek mesaj: BFF Bonus: 3 days with Dan this week! (+4 points).

İşletme sahipleri için harika fırsatlar!

Son zamanlarda ülkemizdeki Foursquare kampanyalarında gözle görülür bir artışın olduğunu farketmişsinizidir. Foursquare bu yeni sürümünde işletme sahiplerini de unutmadı ve mekanların  promosyon düzenleyebilmeleri için daha farklı seçenek imkanları sunmaya başladı.

Promosyonlardaki en büyük yenilik son zamanlardaki grup indirimleri gibi toplu check-in’leri kapsıyor. Örneğin bir mekana  topluca gidip check-in yaptığınızda ve mekanın belirlediği check-in sayısına ulaştığınızda, hazırlanan promosyonlardan yararlanabiliyorsunuz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Yeni Foursquare 3.0’a hızlı bakış” üzerine 16 yorumlar

 1. iyi günler foursquare de bir mekanda check in yaptıgımda oranın mayorundan fazla check in im olmasına rağmen mayoru olamıyorm bu neden olur ? mayorluge 1 gün uzaksın diyor her defasında.

 2. arkadaşlar, 3.0 özelliğiyle birlikte gelen, yakınlardaki müşterilere (atıyorum 1km lik bir alanda) kampanya duyurusu yapabilineceğini okumuştum sitede. fakat bir türlü bulamıyorum? böyle bir özellik var dı değil mi?

 3. iyi günler. Foursquare programını symbian telefonuma indirdim ilk başlarda programla ilgili hiç bir sıkıntım yoktu ama sonradan explore tıklayınca program kendiliğine çıkmaya başladı neden olabilir

  1. Merhaba, uygulamanın Symbian versiyonu artık geliştirilmiyor ve uygulamaya giriş yapılamamasına kadar giden ciddi sorunlar var, maalesef bu konuyla ilgili olarak tavsiye edebileceğimiz bir çözüm yolu bulunmuyor.

 4. merhaba. Telim nokia e6. Explore tuşlqyınca proğram kapanıyor. Artı geçmişteki checkin siliniyormu?. Ve shout nasıl yapılıyor. Belkide nokiada yapılmıyor. Shout ayrıntılı yada adım adım veya resimli anlatırmısınlz.

  1. Merhaba, kapanma sorunu için uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz, geçmiş check-in’lerinizi silmek için bilgisayarınızdan http://foursquare.com/user/history adresine
   giderek silmek istediğiniz check-in’i bulun, sağ kısımda görülen ok
   işaretine tıklayarak check-in detay sayfasını açın, alt kısımda
   silmek için ilgili linki görebilirsiniz. Shout bölümü ise check-in ekranında yer almaktadır.

 5. merhaba hakan bey telefonum blackberry bold 9780 önceden kulladığım foursquer uygulamasını güncelledikten sonra telefonumda açamamaya başladım internet sağlayıcımla alakası olmadığını söylediler ne yapmam gerekir? 6.0 olan sürümümü 7.1 e yükseltmememle bir alakası olabilir mi acil cevabınızı bekliyorumm

 6. merhabalar. nokıa n8 kullanıcısıyım. çek-in yaparken erkedaşalrımıda etiketlemek istiyorum ancak nasıl yapılacağını bulamıyorum bana görsel veya yazılı yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir