Yazar başvuru sonuçları ve değerlendirme kriterleri

Yaklaşık 1 ay önce başlattığımız yazar başvuruları kısa bir süre önce sona erdi. Toplamda 250’ye yakın başvurunun gelmesine şahsen çok şaşırdım diyebilirim. Bize ulaşan başvuruların referans bölümündeki bilgilere göre, adayların yarısı Ekşi Sözlük’teki Foursquare Türkiye entry’sinden bize ulaşmış.

Değerlendirmeyi bizzat kendim yaptım. Açıkçası 250 tane başvuruyu değerlendirmek pek  kolay olmadı diyebilirim. Hem zaman açısından hem de özellikle karar verme aşamasında oldukça zorlandım. Çünkü karar verirken bu konuda yalnız başıma olduğum için, herhangi bir hata yapmamak ve herhangi bir ayrıntıyı atlamamak adına tüm adayların başvurularını defalarca inceledim. Her başvuruya özel olarak geri dönüş yaptım.

Bu arada bir sonraki yazar alımlarında bu kadar zor olmayacağını tahmin ediyorum. Çünkü bir sonraki başvurularda, Foursquare Türkiye ekibine yeni katılan yazarların da görüşlerini almayı planlıyorum.

Başvuruların değerlendirme kriterleri

Bazı adaylar bu işi ücretli olarak yapmak istediklerini ve bu yüzden başvurduklarını belirtmişti. Aslında bu konuda biraz da benim kabahatim var. Çünkü “gönüllü” ibaresini hiç bir yerde kullanmamıştım ve herkesin hakkımızda bölümünde haberi yoktu. Öncelikle bu adaylara olumsuz geri dönüş yapmak durumunda kaldım. Ayrıca daha önce hiç Foursquare kullanmamış adayları da direkt elemeyi uygun gördüm. Foursquare kullanmaya başlayan kişiler  bir sonraki yazar alımlarında tekrardan başvuruda bulunabilirler.

Değerlendirme aşamasında adayların günlük hayatlarındaki kullandığı cihazları, yazmak istedikleri kategorilerle karşılaştırdım. Foursquare hesaplarının kullanım oranı ve nasıl kullanıldığı da (Foursquare’i kaç gündür kullandığı ve buna bağlantılı olarak kaç check-in yaptığı, to-list kullanımı, tips bölümüne yazılanlar vb.) burada önemli rol aldı. Ayrıca adayların Twitter hesaplarında takip ettiği kişiler, yazdığı tweet’ler ve kişisel blog/web sitelerindeki yazıları da büyük önem taşıdı. Son olarak ise İnternet’te ne kadar vakit geçirdiğini değerlendirdim.

Toplamda 10 yazar adayına olumlu olarak geri dönüş yaptım ve kendileriyle yazarlık kurallarımızı paylaştım. Şu an için 4 kişi sunduğumuz kuralları kabul ederek yazar olmak istetiklerini belirtti. Gerçi kurallar derken de yanlış anlaşılmasını istemem, bu arada öyle katı kurallarımız olmadığını da belirtmek isterim :) Diğer kişilerin durumu da bu haftasonuna kadar belli olacak. Umuyorum ki bir sonraki yazar adaylık başvurularına da talep böyle fazla olur. Tüm aday başvuru formunu doldurup gönderen kişilere tekrar teşekkür ederim.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.