Foursquare’in işletmeler için hazırladığı istatistik paneli güncellendi

Foursquare Türkiye olarak, Foursquare’in işletmelere sunduğu istatistik panelinden daha önceki yazılarımızda hiç bahşetmemiştik. Geçtiğimiz günlerde istatistik panelinin güncellenmesi, konuyu gündeme getirmemizde büyük bir rol aldı diyebiliriz.

Foursquare, işletmeler için promosyon alanlarının yanında arkaplanda çalışan çok değerli bir istatistik platformu sunuyor. İşletmeler kendilerine sunulan panel aracılığıyla, hangi kullanıcıların ne zaman check-in yaptığını listeleyebiliyor. Bazıları bu panele “İşletmelerin Google Analytics’i” olarak da adlandırıyor.

Geçtiğimiz günlerde Foursquare işletmelere sunduğu bu paneli güncelledi. Yapılan güncelleme genel olarak bir önceki panelin içeriğini etkilemese de, tasarım olarak panel tamamen yenilenmiş durumda. Mayor’ın bilgileri sayfanın en üstüne taşınmış, altında mekan istatistikleri ve en alt kısımda ise ziyaretçi istatikleri bulunuyor. Sağ taraftaki sütunda mekannın genel ve işletişim bilgileri yer alıyor. Bu sütunun en alt kısmı da mekanın görevlilerine ayrılmış.

Şimdi dilerseniz istatistik paneline biraz daha detaylı olarak gözatalım.

Mekan İstatistikleri (Venue Stats)

Sayfanın en üstünde mekandaki toplam (çoğul) check-in sayısı gösteriliyor. Hemen yanında mekanın mayor’ı ve check-in sayısı var.

Mekan istatistikleri kısmında bugün, dün, geçen hafta, son 30 gün, son 60 gün, son 90 gün ve tüm zamanları listeyebiliyorsunuz. Belirli tarih bazında filtreleme sistemi bulunmuyor. Hemen altında toplam ve avaraj check-in sayısılarını görebilirsiniz. Sağ tarafında check-in’lerin istatistik tablosuna yer verilmiş. Tekrar alt bölüme geçiyor ve yapılan check-in’lerin Facebook ve Twitter’da paylaşılma oranlarını görüyoruz. Yanında da zaman dilimleri yer alıyor.

Mekan istatistiklerinin son bölümünde de cinsiyet ve yaş dağılımı yer alıyor.

Ziyaretçiler bölümüne baktığımızda, en çok ve son zamanlarda ziyaret eden kullanıcıların listesini görebiliyoruz.

Sağ taraftaki sütun mekanın genel ve iletişim bilgileri için ayrılmış. Mekan adının hemen yanında düzenle butonu bulunuyor. Ayrıca mekanın 4sq.com ile başlayan kısa bağlantı adresi de var. Hemen altındaki haritadan mekanın konumunu kolayca değiştirebiliyoruz. Sadece işletmelere özel olarak sunulan web site ve kısa açıklama bölümleri de doldurulabiliyor. Kategori ve etikletler bölümünün yanında da düzenle butonuna tıklayarak, gerekli güncellemeler anında yapılabilir durumda.

Son olarak Employees alanında bulunan yetkili kullanıcılar için gerekli işlemler bu bölümden yapılıyor.

Tüm bu istatistik bilgileri, Foursquare tarafından işletmeler için tamamen ücretsiz olarak sunuluyor! Siz de bir işletme olarak, http://foursquare.com/business/venues bağlantı adresine tıklayarak mekan ya da mekanlarınız için promosyon/lar oluşturabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Foursquare üzerinde promosyon/lar oluşturmak da ücretsiz. Mekanınız için -aynı anda kullanmamak şartıyla- birden fazla promosyon tanımlayabilirsiniz.

Etkili promosyonlar için ipuçları

Bize soracak olursanız sizlere şu tavsiyelerde bulunabiliriz. Öncelikle mekanınızı Foursquare’e ekleyin. Daha önceden eklenmişse, tekrar eklemenize gerek yok. Mekanınızı resmi olarak Foursquare’e onaylatın. İlk etapta hemen bir promosyon ekleyip aktif etmeyin. Paneli ve Foursquare’i tanımak için kendinize biraz zaman tanıyın. Çok basit bir arabirimi olduğu için alışma süreci fazla uzun sürmeyecektir. Promosyon oluşturmadan da mekanınızın istatistiklerini inceleyebileceğinizi unutmayın. Bir yandan istatistiklerinizi incelerken, bir yandan da aklınıza gelen promosyon fikirlerinizi sisteme giriş yapın. Daha sonra kendinizi ve mekanınızı hazır hissettiğinizde sisteme eklediğiniz promosyonları aktif hale getirin. Böylece hem adım adım ilermiş olacak ve promosyon eklemeden önceki istatistiklerle, promosyon ekledikten sonraki istatiklerinizi karşılaştırma fırsatınız olacak.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Foursquare’in işletmeler için hazırladığı istatistik paneli güncellendi” üzerine 3 yorumlar

  1. Belirtmiş olduğunuz adrese tıkladım biraz inceledim ama istatistiklere git tarzında bir buton link bulamadım. Kendi yönettiğim mekanlar sayfasında da sizin koyduğunuz resimde ki gibi istatistik alamıyorum?

  2. Forsquare’i işletmemiz için kullanmaya başladık. Sayfayı kısa bir süre önce sahiplendik, ancak yukarıda bahsettiğiniz istatistik panelindeki güncellemeyi ben göremiyorum.Sorun ne olabilir?

    1. Merhaba, incelemiş olduğunuz yazı 2011 yılına ait, şu anda farklı bir arayüz var. Ancak yazımızda yer alan görseldeki verileri Excel’de açabileceğiniz .csv uzantılı bir dosya halinde indirebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir