Superuser nedir? Seviyeleri ve yetkileri nelerdir?

“Superuser” olarak adlandırılan ve genelde kısaca “SU” olarak kullanılan, özel kullanıcı yetkisine sahip olan kullanıcılardır. Genelde Super User rozetine sahip olan kişilerle karıştırılır. Halbuki SU kullanıcıları ile bu rozet arasında herhangi bir ilişki yoktur. SU yetkisi, kullanıcılara Foursquare tarafından verilir. Foursquare kullanıcılara bu yetkiyi vermeden önce, kullanıcıların profilini inceler. Kullanıcıların eklediği mekan sayıları ve nasıl ekledikleri büyük önem taşır. Ayrıca kullanıcıların hile yapıp yapmadığını kontrol eder. Her geçtiği yerden check-in yapan ya da çeşitli rozetler kazanmak için sahte mekanlar oluşturup check-in yapanlara bu yetkiyi vermez. Çünkü bu tarz kullanıcıların yetkilerini kötüye kullanabileceğini düşünür.

Foursquare kullanıcılarının profilinde SU özelliğini ve seviyesini belirleyen bir bilgi yer alır. Bu bilgiyi profillerinde sadece kendileri görebilir.

Superuser’ın seviyeleri ve yetkileri nelerdir?

Superuser Level 1 (SU1): Mekanların bilgilerini düzenleyebilir (adres, telefon, Twitter hesabı, harita üzerindeki konumunu), kapanan mekanları “kapalı” olarak işaretleyebilir ve aynı mekanların birleştirmek için istekte bulunabilir.

Superuser Level 2 (SU2): Mekanların bilgilerini düzenleyebilir (adres, telefon, Twitter hesabı, harita üzerindeki konumunu), kapanan mekanları “kapalı” olarak işaretleyebilir, hatalı oluşturulan mekanları silinmesi için istekte bulunabilir, etiket ekleyebilir, kategori ekleyebilir, aynı mekanların birleştirmek için istekte bulunabilir, bulunduğu bölgedeki mekan birleştirme isteklerini görerek müdahale edebilir.

Superuser Level 3 (SU3): Mekanların bilgilerini düzenleyebilir (adres, telefon, Twitter hesabı, harita üzerindeki konumunu), kapanan mekanları “kapalı” olarak işaretleyebilir, hatalı oluşturulan mekanları silinmesi için istekte bulunabilir, etiket ekleyebilir/silebilir, kategori ekleyebilir/silebilir, aynı mekanların birleştirmek için istekte bulunabilir, bulunduğu bölgedeki mekan birleştirme isteklerini görerek müdahale edebilir, dünya genelindeki mekan birleştirme isteklerini görerek müdahale edebilir ve mekanları kilitleyebilir.

Foursquare’de SU yetkisine sahip olmak isteyen kullanıcılar, öncelikle bunun normal kullanıcılardan bir üstünlük seviyesi olmadığını idrak etmelidirler. Dikkatli, dürüst ve gerçekten bu iş için zaman ayırabilecek istekli kişiler olmalıdırlar. Bunun bir oyun olduğunu hiç bir zaman unutmamalı ve oyunu kurallarına göre oynamalıdırlar. Çünkü bu görevin size verilmesinin sebebi, oyunu kuralına göre oynamayan ya da dikkatsiz kişilerin yaptıkları hataları düzenlemek olacaktır. Bunun da gerçekten büyük bir azim isteyen iş olduğunu hatırlatmak isteriz.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Superuser nedir? Seviyeleri ve yetkileri nelerdir?” üzerine 15 yorumlar

 1. Merhaba kendi kişi hesabımdan …/edit yaparak bayağı bir öneri yaptım su1 olmaya çaba gösteriyorum. Ancak bu hesabım üzerinden geçenlerde bir işletmeye sahip oldum bir bakıyım dedim işletmede ne oluyor diye bu sefer de seviye 0 diye bir şey çıktı. İnternette seviye 0 hiç görmemiştim …

  Para verilip mekan alınınca otomatik 0 seviye oluyor herhalde doğrumu anladım

 2. Aylardır bulunduğum şehrin tüm içerik düzeltmelerini (kategori, adres, birleştirmeler…) düzenlememe rağmen “Suggestions reviewed” kısmı %100 dolu iken “Accuracy” kısmı bir türlü ilerlemiyor. Tahminimce %75-80 gibi bir ilerleme söz konusu ve bu ilerlemeler kaplumbağa ağırlığında. Şehrimde kontrol edilecek düzenleme kalmadı. Birkaç günde bir girip tüm isteklere bakıp ona göre kabul ediyorum. “Accuracy” kısmının hızlıca ilerlemesi için ne yapabilirim?

   1. Maalesef, hayır. Neden ilerlemiyor anlamıyorum. Yaptığım düzenlemelerim onaylanıyor, şehrimdeki tüm değişiklikleri doğruysa kabul ediyorum. İlerleme yok maalesef.

 3. Ben de ayni sorunu yasiyodum. Yardum merkezine mail atip durumu anlattim. Profilimi incelediklerini ve SU level 1e uygun oldugumu belirterek profilimi yukselttiler.

 4. su1 den su 2 ye nasıl geçiyoruz herhangi bir bar yok ? kac duzeltme yaomak lazım yada kac onaylı duzeltme yapmak gerek ? tesekkürler

 5. Become a Foursquare Superuser
  Oops! Looks like you were recently considered for an upgrade. You’re welcome to try again after a few days. In the meantime, study up and be sure to follow our House Rules! Bu nedir Acaba Bilen Yardımcı Olabilirmi ??

 6. BECOME A FOURSQUARE SÜPERUSER
  We’re still reviewing your application for a superuser upgrade, Hasan! We’ll send you an email soon. Thanks for your patience!
  3 Aydır Bu Uyarıyı Alıyorum Bunun Sebebi Nedir Bana Yardımcı Olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir