Foursquare ‘SU Level 3’ kullanıcılarına mekanlar için kilitleme yetkisi verdi

“Super User” olarak adlandırılan ve genelde kısaca “SU” olarak kullanılan, özel kullanıcı yetkisine sahip olan kullanıcıların işi gerçekten zor. Çünkü dünya genelinde her gün binlerce kopya mekan birleştirilmek üzere raporlanıyor. Bunun dışında raporlanan hatalı kategoriler, adresler, etiketler vs. de var. Fakat yetkileri olan bazı SU kullanıcıları yanlışlıkla da olsa haritadaki konumu kaydırıp mekanın yerini bozabiliyor ya da raporlanan hatalı kategorileri sürekli silmek ve değiştirmek durumunda kalabiliyor.

Foursquare bu durumun önüne geçebilmek adına havaalanı ya da alışveriş merkezleri gibi yüksek sayıda check-in yapılan mekanlar için ‘Mekan Kilitleme’ özelliğini hayata geçirdi. Mekan kilitleme özelliği Foursquare’in en çok güvenilen Super User’ları için, yani Level 3 derecesine sahip olan kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. SU Level 3 yetkisine sahip bir kullanıcı mekanı kilitlediğinde diğer hiç bir kullanıcı adres, kategori ve etiket gibi alanları düzenleyemiyor. Bu kilit ancak diğer bir SU Level 3 tarafından açılabiliyor.

Foursquare Türkiye ekibi olarak SU Level 3 derecesine sahibiz ve şimdiden Boğaziçi Köprüsü’nü kilitledik. Çünkü yeteri kadar etiketin olduğunu düşünüyoruz. Mekan sayfasına gidip haritanın sağ alt tarafta bulunan “Edit” butonu yerine bir kilit görseli olduğunu görebilirsiniz. Aşağıda ise yönetim panelindeki mekanın kilitletmeden önceki ve kilitlendikten sonraki görüntülerini inceleyebilirsiniz.

Super User nedir?
Super User’ın özel kullanıcı yetkisi vardır. Bu kullanıcılar yetkilerine göre 3 farklı dereceye ayrılıyor. Super User Level 1, Level 2 ve Level 3. Level yükseldikçe yetki derecesi de artıyor. Örneğin SU Level 1 mekanları raporlayabilir ama diğer SU’lar tarafından raporlanan mekanları görüp birleşmesi için onay veremez. Farklı bir örnek verecek olursak SU Level 3’ün dışında diğer SU’lar mekanların kategorilerini silemezler.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Foursquare ‘SU Level 3’ kullanıcılarına mekanlar için kilitleme yetkisi verdi” üzerine 13 yorumlar

  1. Raporladığınız venue’leri yönetim panelinden birleştirmek için istekte bulunduk. Şu an onayda bekliyorlar. Muhtemelen gün içinde tümü birleşecektir. Raporlamalar için teşekkürler.

 1. Merhaba, yaklaşık 150 gündür Fs kullanıyorum ve ilk günden beri hep istikrarlı bir kullanıcı oldum fakat ne SU Levellarımı ne de bahsettiğiniz, rapor etme gibi özellikleri göremiyorum. Etrafımda birçok böyle mekan var da..

  1. SU olmak istiyorsanız Foursquare’in destek forumlarında aktif olmanız gerekiyor ve sürekli hatalı mekanları bildirmeniz daha sonra da takip etmeniz gerekiyor. Şu sıralar SU yetkisi vermiyorlar diye biliyoruz. Nedeni ise yönetim panelini geliştirmekle uğraşıyorlardı en son. Bu arada etrafınızdaki mekanları raporlayabilmeniz için https://foursquareturkiye.com/mekanlar/raporla/ adresimizi kullanabilirsiniz.

 2. İş yeri adresim değişti, defalarca değiştirmeye çalıştım ancak hala eski adres görünüyor, yeni adreste check -in yapsam bile aynı isimle eski adres görünüyor :((

 3. Lütfen bana yardımcı olun yeni bir mekan eklemek isterken aynı mekanı üç kere ekledim ayrıca eklenen mekan konut olmasına rağmen bilmeyerek özel cep numaramı ekledim lütfen bu mekanların hepsini nasıl silip baştan eklemek istiyorum yada eklenen mekanları nasıl düzenleyebilirim lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba, sitemizdeki formları kullanarak göndermiş olduğunuz mesajınız bize ulaştı ancak eklediğiniz mekanların linklerini vermediğiniz için ve muhtemelen Ev kategorisinde oldukları için bulamıyoruz. Linkleriyle beraber gönderirseniz yardımcı olabiliriz.

 4. Merhaba. Bende Super User rozeti var, galiba SU’ım. Ama etrafımda bir sürü fake adres var. Bunları silmek istiyorum. Nasıl yapabilirim, siz yardımcı olabilir misiniz? Daha yeniyim Foursquare’de. Şöyle de bir durum var ki, adresleri değiştirebiliyorum, kapalı olarak işaretleyebiliyorum ve yahut rapor gönderebiliyorum. Sanıyorum SU Level 2 kullanıcıyım ama sayfada da herhangi bir şey yazmıyor. Şu mekanları kaldırma konusunda e-postama dönerseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba, Superuser rozeti ile Superuser olmak farklı konular, yine de Superuser olup olmadığınızdan emin olmak için yazımıza gözatabilirsiniz. Düzenlenmesi gereken mekanları gerekli açıklamalarla beraber sitemizin raporlamalar bölümünden bize iletirseniz yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir