Pure New Media’dan yeni yıl kampanyası

Pure New Media dijital reklam ajansı yeni yıl için bir Foursquare kampanyası hazırlamış. Ajansın ofisi Karaköy Meydanı’nında. Dolayısyla Karaköy’de herhangi bir yerde check-in yapmak için listenizi yenilediğinizde otomatik olarak ‘Special Nearby’ olarak karşınıza çıkıyor. 3 defa check-in yapan herkese Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi için bilet hediye ediyorlar. Ajansın blog’unda verilen bilgiye göre, kampanyayı açtığınızda (unlock) ajanstan Sera Aktüre’ye cihazınızın ekranını gösterek biletinizi alabiliyorsunuz. Blog’larında verecekleri Milli Piyango bileti hakkında bilgi vermemişler ama muhtemelen çeyrek bilet vereceklerdir. Yolunuz Karaköy’den geçiyorsa siz de 3 defa check-in yaparak bilet kazanabilirsiniz.

Foursquare Türkiye ekibi olarak ilk etapta kampanyanın gerçek olmadığını düşündük. Çünkü kampanya için verilen mesaj İngilizce olarak yazıyor ve ajansın kategorisi “Arcade” olarak gözüküyordu.  Daha sonra kategoriyi “Corporate / Office” olarak değiştirdiler. Ayrıca kampanya hakkında yeterli bir bilgiye de ulaşamadık. Detay için geçtiğimiz hafta ajansa mail attık ama bir geri dönüş alamadık. Aramalarımız sonucunda ajansın blog’una ulaşarak kampanyanın gerçek olduğunu öğrendik. Şunu da eklememizde fayda var; kampanya pek kullanıcı dostu değil. Herkes tarafından görünen halka açık bir sistemle böyle bir kampanya düzenlemeleri biraz düşündürücü olmuş. Sonuç olarak herkesin check-in yaptıktan sonra daha önce hiç hizmet almadığı bir ajansa gidip bilet istemesi insanlara olumsuz yönde garip duygular hissettirebilir.

Hakan Tozcan

Foursquare Türkiye'nin kurucusu ve editörüdür. SU3 özel kullanıcı yetkisine sahiptir. Olasılıklarla arası iyi olduğu için genelde ayrıntılarla boğuşur. Bir işi eğlenceli hale getirmeden yapmaz. Takip etmek için: Twitter | Foursquare

Pure New Media’dan yeni yıl kampanyası” üzerine 2 yorumlar

  1. Coporate/Office kategorisinde yer alan venue’lerin 4sq’de kampanya yapamıyor olduğunu bilmiyor olmanız beni şaşırttı gerçekten.
    Kampanyamız ofis çalışanlarına yönelik olarak tasarlanmıştı. Yoldan geçenlerin check-in yaparak ödül alamayacağı, yoldan geçen kullanıcıların dostu olmayan bir kurguya sahipti. Bundan sonraki kampanyalarımız da ofisimizde bizi ziyaret eden arkadaşlarımız, müşterilerimiz ya da ofisimizde çalışan mesai arkadaşlarmız hedeflenerek hazırlanacak.
    Olumsuz yönde garip duygular hissettirdiğimiz için özür dileriz.

    1. Bizim burada genel olarak sorguladığımız, kampanyaların kurgulanma şekli. Ofis çalışanlarına yönelik tasarlanan bir yarışmadan, çevredeki tüm Foursquare kullanıcılarının haberdar olması ne kadar doğru? Foursquare ile yapılan tüm doğru kampanyaları destekliyoruz. Foursquare Türkiye olarak kampanya yaratan mecraları soğutmak istemiyoruz tabi ki. Böyle bir amacımız da olamaz zaten. Amacımız ülkemizde düzenlenen kampanyaların duyurusunu yaparak, kullanıcılara cazip avantajlardan haberdar etmek ve Foursquare kullanımını doğru yönde arttırmak. Fakat mesajınız doğrultusunda aklımıza farklı sorular takıldı. Bundan sonra hazırlayacağınız kampanyaları, yoldan geçen insanların görmemesini nasıl sağlayacaksınız? Çünkü bu nedenle Corporate/Office kategorisindeki venue’lere kampanya yaratma hakkı verilmiyor diye biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.