ABD’li kullanıcıların %4′ü Foursquare kullanıyor

Lokasyon bazlı servisler, gittikçe daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlanıyor. Bu servislerin hiç şüphesiz en popüleri Foursquare. Bunun yanı sıra Gowalla da insanların tercih ettiği başka bir lokasyon bazlı sosyal medya servisi.

Lokasyon bazlı sosyal medya sitelerine olan ilgiyi fark eden Facebook da boş durmadı ve Facebook Places’ı yayınladı. Fakat Facebook Places henüz tüm dünyada kullanılmıyor.

Pew isimli bir araştırma şirketi lokasyon bazlı servisler ile ilgili bir araştırma yapmış. Araştırmaya göre ABD’deki yetişkinlerin sadece yüzde 4’ü Foursquare ya da Gowalla kullanıyor. Insanlar bu servisler sayesinde bulundukları yeri arkadaşlarıyla paylaşmış oluyor. Araştırmaya göre belirli herhangi bir günde İnternet kullanıcılarının yüzde 1’i bu servisleri kullanıyor.

Foursquare ve Gowalla gibi bu tür servisleri kullanmak için öncelikle İnternet’e girebilen bir cep telefonu gerekiyor. Böylelikle kullancılar cep telefonları ile bu servisleri kullanarak, bulundukları yeri belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar, 2011 yılında akıllı cep telefonu kullanımının önemli oranda artacağını gösteriyor. Bu araştırmalara dayanarak lokasyon bazlı servislerin de daha çok kullanılacağı sonuca varabiliriz.

Pew’in araştırmasından elde edilen diğer sonuçlar ise şöyle:

  • ABD’de cep telefonu ile İnternet’e giren yetişkinlerin yüzde 7’si bir tane lokasyon bazlı servis kullanıyor.
  • 18-29 yaş arasında yetişkinlerin yüzde 8’i, diğer yaş gruplarındaki yetişkinlere göre bu servisleri daha fazla kullanıyor.
  • İnternet kullanan İspanyol’ların yüzde 10’u bu servisleri kullanıyor. Siyahların yüzde 5’i lokasyon bazlı servisleri kullanırken, beyazların sadece yüzde 3’ü bu servisleri kullanıyor.
  • İnternet’e giren erkek kullanıcıların yüzde 6’sı bu servisleri kullanırken, kadınların sadece yüzde 3’ü bu servisleri kullanmayı tercih ediyor.

Pew’in bu araştırması 9 ile 13 Ağustos 2010 tarihleri arasında telefon aracılığıyla anket çalışması şeklinde yapılmış. 18 ve daha büyük yaşlarda 3,001 yetişkin arasında yapılan anket, lokasyon bazlı servislerin henüz çok yaygın olarak kullanılmadığını gözler önüne seriyor. Ama bu servislerin, yakın gelecekte çok sık kullanılacağı ortada. Yoksa Facebook bu alana el atmazdı. Şirketler, bu servisleri pazarlama faaliyetleri için nasıl kullabilecekleri üzerine çalışmalara başladılar bile. Hatta ABD’de Starbucks, sosyal medya stratejisine Foursquare’i de ekleyip müşteri çekmeye başladı bile.

Lokasyon bazlı servislerin geleceği nasıl olacak? Hep beraber göreceğiz.

Kaynak: NeoNeBu

Foursquare Türkiye

Foursquare Türkiye'nin kendi duyurularını, basın bültenlerini, çeşitli blog ve web sitelerindeki haberleri kaynak göstererek yayınlandığı genel hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.