Sosyal Medya’nın yeni sorusu: Neredesin?

Kullanıcılarına sorduğu, Ne yapıyorsun? ve Ne düşünüyorsun? gibi sorular ile, içeriğine içerik katan Sosyal Medya şimdide, foursquare’ın Neredesin? sorusu ile içerik yelpazesini genişletmekte.

Daha önce sınırlı sayıda şehirden konum gönderimi (check in) yapılabilen foursquare’a artık, dünyanın neresinde olursanız olun, o anki konumunuzu (bulunduğunuz mekânı/ lokanta, avm, işyeri vb. ) gönderebileceksiniz/ bildirebileceksiniz.

Web sitesi, mobil cihazlar için geliştirilmiş uygulamlar (iPhone, Android, Palm) veya mobil web sitesi aracılığı ile ulaşabileceğiniz foursquare ile; o an bulunduğunuz konumunuzu hem foursquare’daki hem de Twitter ve Facebook’taki arkadaşlarınız ile paylaşabilmenin yanında, yakınlarda herhangi bir arkadaşınızın olup olmadığını da öğrenebilmektesiniz.

Ayrıca, müdavimi olduğunuz mekanlardan yapacağınız check-in’lerin fazlalığı ve arkadaşlarınızı bu mekanlara çekmeniz, size o mekan ile ilgili bir statü de kazandırmakta.

foursquare’da ülkeler, şehirler veya semtler gibi geniş alanları kapsayan coğrafik alanlardan ziyade, bu alanların detaylarında yer alan mekanlar öne çıkarılması; büyülenmiş bir halde ve televizyon seyreder gibi izlediğimiz Google Earth ve Google Map tarzı Geolocation servislerini, gerçek/gündelik yaşamda ete kemiğe bürünmüş olarak kullanabileceğimiz (Google Latitude), yeni bir döneme girildiğinin göstergesi.

Önümüzdeki dönemde; oldukça geniş bir kullanıcı tabanına ulaşan ve bu tabanı her geçen gün daha da arttıran, yeni nesil mobil cihazlar sayesinde, lokasyon temelli veya özellikli sevisler cephesinde, ciddi gelişmeler yani, Neredesin? sorusunu soran yeni yeni servislerin/özelliklerin ortaya çıkacağı aşikâr.

Kaynak: Bildirgec.org

Foursquare Türkiye

Foursquare Türkiye'nin kendi duyurularını, basın bültenlerini, çeşitli blog ve web sitelerindeki haberleri kaynak göstererek yayınlandığı genel hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.