stil-rehberi-v2

Stil Rehberi


İsim (Name)

 • Eklediğiniz mekan mağazalar zincirine  bağlı olsa da, mağazanın yanına bulunduğu konumu yazmayın.  Mağazanın adını “Starbucks” ya da “Cinemaximum” olarak eklemeniz yeterli olacaktır. “Starbucks – İstiklal” ya da “Cinemaximum – Kanyon” ekleme şekli doğru değildir.
 • Mekan isimlerinin tümünü “küçük” veya “BÜYÜK”  harflerle ve “KiŞiSeL ZeVkLeRiNizE” göre eklemeyin.
 • Mekan isimlerinin sonununa “Ltd. Şti” veya “AŞ” vb. gibi ünvanları eklemeyin.
 • AVM’lerin kategorileri “Alışveriş Merkezi”  olduğu için isimlerin yanlarına ek olarak “AVM” olduklarını belirten ek bir bilgi eklemeyin. “Kanyon”, “Cevahir”, “Historia”, “Optimum Outlet” doğru ekleme şeklidir.

Adres (Address)

 • Cadde, Sokak, Bulvar gibi adresleri yazarken mümkün olduğunca kısaltmalar kullanmaya çalışın. Sokak “Sok.”, Cadde “Cad.”, Bulvar “Blv.”,  Köprü “Kpr.” gibi. Ayrıca kısaltmaları her zaman büyük harfle başlaması gerekir. Ör: Adnan Menderes Bul. gibi.
 • Adreslerin tümünü “küçük” veya “BÜYÜK”  harflerle ve “KiŞiSeL ZeVkLeRiNizE” göre eklemeyin.
 • Eklediğiniz mekan bir alışveriş merkezinin içinde değilse, adres kısmına Mahalle, Bulvar / Cadde / Sokak, Numara, Semt ve İlçe sıralamasıyla bilgi ekleyin. Bu alana en azından Cadde / Sokak ve semt bilgilerinin yazılması gerekmektedir.
 • Adres bilgişi dışında hiçbir bilgi eklemeyin.

Alışveriş ve İş Merkezlerindeki Mekanlar

 • Mekan bir AVM içerisinde bulunuyorsa, işletmenizi tarif etmenin en doğru yolu bu AVM’yi belirtmek olacaktır. Bu nedenle AVM, kule, iş hanı gibi bir bina içerisinde bulunan mekanlar, adres kısmına bulunduğu binanın (AVM, Kule, İş Hanı) Foursquare üzerinde eklenmiş halini yazmalısınız.

Örnek:  Mağazamız Kanyon’daki Konyalı restoranı olsun.
İsim: Konyalı
Adres: Kanyon
En Yakın Cadde: Büyükdere Cad. No:185 Levent

 • AVM’lerin kategorileri ”Alışveriş Merkezi”  olduğu için isimlerin yanlarına ek olarak ”AVM” olduklarını belirten ek bir bilgi eklemeyin. “Kanyon”, “Cevahir”, “Historia”, “Optimum Outlet” doğru ekleme şeklidir.
 • İsmin sonunda AVM olan alışveriş merkezleri için adres kısmına da AVM eklemeliyiz. Foursquare alışveriş merkezlerinin sonuna AVM eklenmemesini söylemekte ama “Profilo AVM, Carrefour İçerenköy AVM” gibi AVMlerde Marka ve AVM arasındaki farkın anlaşılması ve doğru Check-in yapılması için sonuna AVM eklenmektedir.
 • Özellikle kullanım alanı yukarda belirtiğimiz Adres kısmına AVM isimlerini yazığımızda Cross Street kısmını AVM adresi ile doldurmamız gerekmektedir.
 • Genel yapılan ve nedenini anlayamadığımız bir durumdan dolayı Cross Street bölümüne Sokak ve Numara yazılmaktadır. Kesinlikle yanlış bir uygulamadır.

En Yakın Cadde (Cross Street)

Bu alan Türkiye’de bazı istisnalar hariç kullanılmaması gereken bir bölümdür. Öncelikle bu bolümün asıl amacı işletmeninizin iki cadde, sokak köşesinde olması durumunda kullanmanız gerekmektedir. Örneğin: Kızılkayalar İstiklal Caddesi ve Sıraselviler Caddesi’nin köşesinde bulunduğundan dolayı, En Yakın Cadde olarak İstiklal Caddesi veya Sıraselviler Caddesi yazmak doğru olacaktır. İşletmenizin ara sokakta olsa bile adres bilginiz bu alana yazmamamlısınız.

 • Adres (addresss) bölümüne yazdığınız bilgilerle, Cross Street alanına aynı adresi kesinlikle yazmayın.
 • Adres bilgişi dışında hiçbir bilgi eklemeyin.
 • Kesinlikle adres tarifi alanı olarak kullanılmamalıdır.

Posta Kodu (Postal Code)

 • Ülkemizde çok kullanılmadığın da doldurma zorunluğu olmasa da ileriye dönük olarak doldurabilirsiniz. Posta Kodunuzu bulmak için PTT Posta Kodu Sorgulama adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şehir (City) 

Bu alan genelde hatalı doldurulmakta ve bu kısma ilçe yazılmaktadır. Öncelikle “Şehir” her zaman için şehirdir ve şehir olarak doldurulmalıdır. Bu karışıklığın nedeni mobil uygulama üzerinden State/Eyalet kısmının boş bırakılmıyor olmasıdır.

Eyalet (State)

Ülkemizdeki mekanları düzenlerken en çok karşılaştığımız sorunlardan biri eyalet alanıdır. Foursquare’im resmi stil rehberinde; eyalet alanının ABD dışındaki ülkelerde boş bırakılması gerektiği belirtilmektedir. Buna rağmen mobil üzerinden mekan eklenildiğinde eyalet alanı boş bırakılamadığından dolayı şu an için buraya yazılması gereken “Türkiye”dir.

Bu konuda farklı tartışmalar farklı yorumlar olsa da Foursquare Türkiye  ekibi olarak 30’dan fazla kişinin oluşturduğu topluluğumuzu 3 aylık periyotlar ile üyelerimizi devamlı güncelliyor olmamız ve son 3 yıl içerisinde de 800.000’den fazla mekan düzenlemiş olduğumuzdan dolayı Türkiye üzerindeki düzenlemelerin bu şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Tekrar belirtmemiz gerekir ki Foursquare Türkiye olarak Foursquare ekibi ile birebir yazışmalarımız ve zaman zaman görüşmelerimiz olduğundan dolayı bu konuyu yakından takip ediyoruz. Herhangi bir güncelleme  veya gelişme durumunda Foursquare ekibinden destek alabileceğimizden dolayı bu düzenlemeye uymanızı rica ediyoruz.

Twitter / Facebook

• Twitter alanına sadece hesap adınızı yazmanız yeterli olacaktır.

• Facebook alanı sadece sahiplenilmiş mekanlarda aktif olmaktadır. Mekanınızı sahiplenmeniz halinde Facebook alanı aktif olacaktır.

Telefon (Phone)

• Telefon numarası alanına, ekleyeceğiniz numaranın başında sıfır olmadan ve boşluk bırakmadan ekleyiniz. Örneğin 21255522XX gibi. Foursquare’de (212) 555 44XX olarak gözükecektir.

Web Sitesi (Website)

• Web adresinizi başında http:// ekleyerek yazabilirsiniz

Açıklama (Description)

 • Bu alan mobil uygulamada henüz aktif olmayıp, sadece web üzerinden eklenebilmektedir. Bu alana kısa şirket bilgilerinizi yazabilirsiniz.
 • Kesinlikle adres, adres tarifi veya kampanya alanı olarak kullanılmamaktadır.

Kategori (Category)

• Uygun olduğunu düşündüğünüz kategoriyi seçebilirsiniz. Grubumuz içerisinde ortak karar ile belirlediğimiz bazı örnek kategoriler aşağıdaki gibidir.

Türk Restoranı (Turkish Restaurant): Döner, İskender, Kokoreç.
Sandviç Mekanı (Sandwich Place): Kumru.
Tatlı Dükkan (Dessert Shop)ı: Muhallebi, Waffle, Çikolata Dükkanları, Baklavacılar vb.
Simit Dükkanı (Bagel Shop):  Simit türevi dükkanlar.
Fast Food Restoranı (Fast Food): Carl’s Jr., Burger King, Arby’s, McDonald’s vb.
Burger Dükkanı (Burger Joint): Burger House, Shake Shack, Mano Burger, Dükkan Burger.

Kısaltmalar

Gelenekleşmiş olan T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) ve T. (Türkçe) kısaltmalarının dışında büyük harflerle yapılan kısaltmalarda nokta kullanılmaz. Kuruluş, kitap, dergi ve yön adlarının kısaltmaları genellikle her kelimenin ilk harfinin büyük olarak yazılmasıyla yapılır: TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi), ABD (Amerika Birleşik Devletleri), ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi). Kaynak: TDK

Adres Kısaltmaları

Apartman ve numara kısaltmaları haricindeki diğer kısaltmaların tümü Google Maps tarafından kullanılan kısaltmalardır.

Adres Kısaltma Örnek
Sokak Sk. Cezayir Sk.
Cadde Cd. İstiklal Cd.
Mahalle Mh. Asmalımescit Mh.
Bulvar Blv. Atatürk Blv.
Köprü Kpr. Galata Kpr.
Yokuş Ykş. Kumbaracı Ykş.
Apartman Apt. Mısır Apt.
Numara No: No:17/A

Not: Caddelerin ‘Cad’, sokakların ‘Sok.’ veya mahallelerin ‘Mah.’ kısaltmalarıyla eklenmesi de kabul edilebilir olup, kullanılan bu kısatmalarla ilgili herhangi bir hata veya yanlış bulunmamaktadır.

Mekan eklerken ya da düzenlerken, merak ettiğiniz farklı konular varsa  iletişim formumuzu doldurarak bizlere sorabilirsiniz.